| Basic Info |
|---|
| Model Number | 2027 BYD Seal 08 |
| Made In | China |
| Warranty | 48 mo 100000 km vehicle 96 mo 160000 km battery |
| Available Colors | Ocean Blue, Crystal White, Graphite Grey, Obsidian Black |
| Body Type | Full Size Electric Sedan |
| Engine |
|---|
| Engine Type | Single motor electric |
| Engine Power | 308 hp |
| Torque | 360 Nm |
| Fuel System | Battery electric system |
| Fuel Type | Electric |
| Charger | Ultra fast charging 400 km in 5 minutes and Blade battery lithium iron phosphate 92 kWh |
| Performance |
|---|
| Maximum Speed | 225 km |
| Acceleration Time (0-100 kmph) | 5.9 s |
| Transmission |
|---|
| Transmission Type | Single speed automatic |
| Drive Type | Rear Wheel Drive |
| Steering |
|---|
| Steering Type | Electric Power Steering |
| Steering Gear Type | Rack & Pinion |
| Minimum Turning Radius | 11.5 m |
| Suspensions |
|---|
| Shock Absorbers Type | Adaptive air suspension |
| Front Suspension | Double wishbone |
| Back Suspension | Multi link |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Length | 5100 mm |
| Width | 1950 mm |
| Height | 1500 mm |
| Boot Space | 480 L |
| Wheel Base | 3050 mm |
| Ground Clearance | 150 mm |
| Kerb Weight | 2100 kg |
| Tyres |
|---|
| Tyre Size | 245 45 R20 |
| Tyre Type | All Season Radial |
| Wheel Size | 20 inch alloy |
| Brake System |
|---|
| Front Brake | Ventilated Disc |
| Rear Brake | Disc with regenerative braking |
| Fuel |
|---|
| Mileage in City | 650 km range |
| Mileage on Highway | 720 km range |
| Capacities |
|---|
| Seating Capacity | 5 |
| No. of Doors | 4 |
| Features |
|---|
| Air Conditioner | Yes |
| Heater | Yes |
| AntiLock Braking System | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Power Windows | Yes |
| Safety |
|---|
| Anti-Lock Braking | Yes |
| Brake Assist | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Door Locks | Yes |
| Child Safety Locks | Yes |
| Rear Seat Belts | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Adjustable Seats | Yes |
| Crash Sensor | Yes |
| Engine Check Warning | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Anti-Theft Device | Yes |
| Entertainment |
|---|
| Touch Screen | Yes |
| Audio System Remote Control | Yes |
| Speakers Front & back | Yes |
| Bluetooth Connectivity | Yes |
| USB & Auxiliary Input | Yes |
| Others Comfort & Convenience |
|---|
| Adjustable Steering Column | Yes |
| Height Adjustable Driving Seat | Yes |
| Digital Clock | Yes |
| Electric Folding Rear View Mirror | Yes |
| Automatic Climate Control | Yes |
| Low Fuel Warning Light | Yes |
| Rear Reading Lamp | Yes |
| Parking Sensors | Yes |
| Bottle Holder | Yes |