| Basic Info |
|---|
| Model Number | 2025 Honda NSX Widebody |
| Made In | USA (base NSX production platform) |
| Warranty | Standard Honda NSX warranty (widebody kit not factory covered) |
| Available Colors | White, Black, Red, Blue, Custom widebody finishes |
| Body Type | Mid-engine Hybrid Sports Coupe (Widebody modified) |
| Engine |
|---|
| Engine Type | 3.5 L Twin-Turbo V6 Hybrid + 3 Electric Motors (SH-AWD) |
| Displacement (cc) | 3493 cc |
| Engine Power | 573 hp (combined) |
| Torque | 550 Nm |
| No. of Cylinders | 6 |
| Fuel System | Direct + Port Injection Hybrid System |
| Fuel Type | Premium Petrol Hybrid |
| Valve Configuration | 24-Valve DOHC with VTEC/VTC |
| Charger | Self-charging hybrid system (non plug-in) and Lithium-ion Hybrid Battery |
| Performance |
|---|
| Maximum Speed | 308 km/h |
| Acceleration Time (0-100 kmph) | 2.9 seconds |
| Transmission |
|---|
| Transmission Type | 9 Speed Dual Clutch Automatic |
| Drive Type | Sport Hybrid SH-AWD (All Wheel Drive) |
| Steering |
|---|
| Steering Type | Electric Power Steering |
| Steering Gear Type | Variable Ratio Rack and Pinion |
| Minimum Turning Radius | 12.1 m |
| Suspensions |
|---|
| Shock Absorbers Type | Adaptive Magnetorheological Dampers |
| Front Suspension | Aluminium Double Wishbone |
| Back Suspension | Multi Link Aluminium Setup |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Length | 4470 mm |
| Width | 1940 mm (wider with kit) |
| Height | 1215 mm |
| Boot Space | 110 L |
| Wheel Base | 2630 mm |
| Ground Clearance | 104 mm |
| Kerb Weight | 1847 kg |
| Tyres |
|---|
| Tyre Size | Front: 245/35 ZR19, Rear: 305/30 ZR20 |
| Tyre Type | Performance Radial (Z-rated) |
| Wheel Size | 19 inch Front, 20 inch Rear Alloy |
| Brake System |
|---|
| Front Brake | Brembo Ventilated Disc (6 piston) |
| Rear Brake | Brembo Ventilated Disc (4 piston) |
| Fuel |
|---|
| Mileage in City | 9 km/l (approx) |
| Mileage on Highway | 11 km/l (approx) |
| Fuel Type | Premium Petrol Hybrid |
| Capacities |
|---|
| Seating Capacity | 2 |
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 70 liters |
| No. of Doors | 2 |
| Features |
|---|
| Air Conditioner | Yes |
| Heater | Yes |
| AntiLock Braking System | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Power Windows | Yes |
| Safety |
|---|
| Anti-Lock Braking | Yes |
| Brake Assist | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Night Rear View Mirror | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Adjustable Seats | Yes |
| Tyre Pressure Monitor | Yes |
| Engine Immobilizer | Yes |
| Crash Sensor | Yes |
| Engine Check Warning | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Anti-Theft Device | Yes |
| Entertainment |
|---|
| Touch Screen | Yes |
| Bluetooth Connectivity | Yes |
| USB & Auxiliary Input | Yes |
| Others Comfort & Convenience |
|---|
| Adjustable Steering Column | Yes |
| Height Adjustable Driving Seat | Yes |
| Electric Adjustable Seats | Yes |
| Electric Folding Rear View Mirror | Yes |
| Low Fuel Warning Light | Yes |
| Rear Reading Lamp | Yes |
| Parking Sensors | Yes |
| Bottle Holder | Yes |
| Voice Control | Yes |