| Basic Info |
|---|
| Model Number | 2025 Honda N-One E |
| Made In | Japan |
| Warranty | 3 years or 36,000 miles basic warranty |
| Available Colors | White, Black, Silver, Blue, Red |
| Body Type | Kei Electric Hatchback |
| Engine |
|---|
| Engine Type | Permanent Magnet Synchronous Electric Motor |
| Engine Power | 64 hp (Kei class limit) |
| Torque | 162 Nm (approx.) |
| Fuel System | Battery Electric Vehicle |
| Fuel Type | Electric |
| Charger | AC and DC Fast Charging Support and Lithium Ion Battery (approx. 30 kWh class) |
| Performance |
|---|
| Maximum Speed | Approx. 130 km/h |
| Acceleration Time (0-100 kmph) | Approx. 11 to 12 seconds |
| Transmission |
|---|
| Transmission Type | Single Speed Reduction Gear |
| Drive Type | Front Wheel Drive |
| Steering |
|---|
| Steering Type | Electric Power Steering |
| Steering Gear Type | Rack and Pinion |
| Minimum Turning Radius | Approx. 4.5 m |
| Suspensions |
|---|
| Shock Absorbers Type | Gas Filled |
| Front Suspension | MacPherson Strut |
| Back Suspension | Torsion Beam |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Length | 3395 mm |
| Width | 1475 mm |
| Height | 1545 mm |
| Boot Space | Approx 300 L |
| Wheel Base | 2520 mm |
| Ground Clearance | Approx 145 mm |
| Kerb Weight | Approx 1030 kg |
| Tyres |
|---|
| Tyre Size | 155/65 R14 |
| Tyre Type | Radial Tubeless |
| Wheel Size | 14 inch Alloy Wheels |
| Brake System |
|---|
| Front Brake | Ventilated Disc |
| Rear Brake | Drum / Disc (variant dependent) |
| Fuel |
|---|
| Mileage in City | Approx 295 km |
| Mileage on Highway | Energy efficient city EV |
| Fuel Type | Electric |
| Capacities |
|---|
| Seating Capacity | 4 seater |
| No. of Doors | 5 doors |
| Features |
|---|
| Air Conditioner | Yes |
| Heater | Yes |
| AntiLock Braking System | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Power Windows | Yes |
| Safety |
|---|
| Anti-Lock Braking | Yes |
| Brake Assist | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Door Locks | Yes |
| Child Safety Locks | Yes |
| Rear Seat Belts | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Adjustable Seats | Yes |
| Keyless Entry | Yes |
| Engine Immobilizer | Yes |
| Crash Sensor | Yes |
| Engine Check Warning | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Anti-Theft Device | Yes |
| Entertainment |
|---|
| Touch Screen | Yes |
| Audio System Remote Control | Yes |
| Speakers Front & back | Yes |
| Bluetooth Connectivity | Yes |
| USB & Auxiliary Input | Yes |
| Others Comfort & Convenience |
|---|
| Adjustable Steering Column | Yes |
| Height Adjustable Driving Seat | Yes |
| Digital Clock | Yes |
| Smoke Headlamps | Yes |
| Low Fuel Warning Light | Yes |
| Rear Reading Lamp | Yes |
| Parking Sensors | Yes |
| Bottle Holder | Yes |