| Basic Info |
|---|
| Model Number | 2027 Geely Emgrand |
| Made In | China |
| Warranty | 7-year or unlimited km |
| Available Colors | Ink White, Wave Blue, Starry Grey / Dark Gray, Black, Red and Beige / Tan |
| Body Type | Sedan |
| Engine |
|---|
| Engine Type | 1.5-litre inline-4 turbo Plug in Hybrid |
| Displacement (cc) | 1498 cc |
| Engine Power | 110-161 hp |
| Torque | 136-210 Nm |
| No. of Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Gasoline/Petrol + Electric |
| Valve Configuration | DOHC, 16-valve |
| Charger | Battery Type: Lithium-Iron Phosphate <br> Capacity: 8.5 kWh and 17 kWh Range: 60-125 km <b> <br> DC Fast Charging: 30-80% in 20 min |
| Performance |
|---|
| Maximum Speed | 124 mph |
| Acceleration Time (0-100 kmph) | 7.9 to 12 sec |
| Transmission |
|---|
| Transmission Type | CVT Automatic |
| Drive Type | Front Wheel Drive |
| Gear Box | 6 speed |
| Steering |
|---|
| Steering Type | Electric Power |
| Steering Gear Type | Rack and Pinion |
| Minimum Turning Radius | 5.5 m |
| Suspensions |
|---|
| Shock Absorbers Type | Gas-pressurized, twin-tube |
| Front Suspension | MacPherson strut |
| Back Suspension | Torsion beam |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Length | 4,638 mm |
| Width | 1,822 mm |
| Height | 1,460 mm |
| Boot Space | 17.66 cu.ft |
| Wheel Base | 2,650 mm |
| Ground Clearance | 122 mm |
| Kerb Weight | 1,265 kg |
| Tyres |
|---|
| Tyre Size | 195/65 R15, 195/55 R16 or 205/50 R17 |
| Tyre Type | All season radial |
| Wheel Size | 15 inch to 17 inch alloy |
| Brake System |
|---|
| Front Brake | Ventilated disc |
| Rear Brake | Solid Discs |
| Fuel |
|---|
| Mileage in City | 25-106 MPG |
| Mileage on Highway | 105-106 MPG |
| Fuel Type | Gasoline/Petrol + Electric |
| Capacities |
|---|
| Seating Capacity | 5 |
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 50 L |
| No. of Doors | 4 |
| Features |
|---|
| Air Conditioner | Yes |
| Heater | Yes |
| AntiLock Braking System | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Power Windows | Yes |
| Safety |
|---|
| Anti-Lock Braking | Yes |
| Brake Assist | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Door Locks | Yes |
| Child Safety Locks | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Adjustable Seats | Yes |
| Keyless Entry | Yes |
| Tyre Pressure Monitor | Yes |
| Crash Sensor | Yes |
| Engine Check Warning | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Anti-Theft Device | Yes |
| Entertainment |
|---|
| Touch Screen | Yes |
| Audio System Remote Control | Yes |
| Speakers Front & back | Yes |
| Bluetooth Connectivity | Yes |
| USB & Auxiliary Input | Yes |
| Others Comfort & Convenience |
|---|
| Adjustable Steering Column | Yes |
| Height Adjustable Driving Seat | Yes |
| Digital Clock | Yes |
| Smoke Headlamps | Yes |
| Electric Folding Rear View Mirror | Yes |
| Automatic Climate Control | Yes |
| Low Fuel Warning Light | Yes |
| Rear Reading Lamp | Yes |
| Parking Sensors | Yes |
| Voice Control | Yes |