| Basic Info |
|---|
| Model Number | 2026 Nissan Versa |
| Made In | Mexico (Aguascalientes plant) / selected export markets |
| Warranty | 3 years / 36,000 miles basic; 5 years / 60,000 miles powertrain (market dependent) |
| Available Colors | White, Black, Silver, Gray, Blue, Red, and two-tone options (trim dependent) |
| Body Type | Subcompact sedan |
| Engine |
|---|
| Engine Type | 1.6L HR16DE inline-4 naturally aspirated petrol |
| Displacement (cc) | 1,598 cc |
| Engine Power | 118 hp @ 6,300 rpm |
| Torque | 149 Nm @ 4,000 rpm |
| No. of Cylinders | 4 |
| Fuel System | Multi-point fuel injection |
| Fuel Type | Regular unleaded petrol |
| Valve Configuration | DOHC, 16-valve |
| Charger | Battery Type: 12V standard system Charging: Not applicable |
| Performance |
|---|
| Maximum Speed | Approx. 180–185 km/h |
| Acceleration Time (0-100 kmph) | Approx. 10.5–11.5 s |
| Transmission |
|---|
| Transmission Type | 5-speed manual / Xtronic CVT |
| Drive Type | Front-Wheel Drive (FWD) |
| Gear Box | Manual and CVT automatic |
| Steering |
|---|
| Steering Type | Electric Power Steering |
| Steering Gear Type | Rack and Pinion |
| Minimum Turning Radius | Approx. 5.2–5.4 m |
| Suspensions |
|---|
| Front Suspension | Independent MacPherson strut |
| Back Suspension | Torsion beam axle |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Length | 4,495–4,500 mm |
| Width | 1,740 mm |
| Height | 1,465–1,475 mm |
| Boot Space | 466 L |
| Wheel Base | 2,620 mm |
| Ground Clearance | Approx. 155 mm |
| Kerb Weight | Approx. 1,100–1,170 kg |
| Tyres |
|---|
| Tyre Size | 195/65 R15 to 205/55 R16 (market dependent) |
| Wheel Size | 15-inch to 17-inch alloy wheels |
| Brake System |
|---|
| Front Brake | Ventilated disc |
| Rear Brake | Drum (some trims disc) |
| Fuel |
|---|
| Mileage in City | Approx. 11–13 km/l |
| Mileage on Highway | Approx. 14–17 km/l |
| Capacities |
|---|
| Seating Capacity | 5 seater |
| Fuel Tank Capacity (Litres) | Approx. 41 L |
| No. of Doors | 4 doors |
| Features |
|---|
| Air Conditioner | Yes |
| Heater | Yes |
| AntiLock Braking System | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Power Windows | Yes |
| Leather Seats | Yes |
| Safety |
|---|
| Anti-Lock Braking | Yes |
| Brake Assist | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Door Locks | Yes |
| Child Safety Locks | Yes |
| Rear Seat Belts | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Adjustable Seats | Yes |
| Keyless Entry | Yes |
| Crash Sensor | Yes |
| Engine Check Warning | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Anti-Theft Device | Yes |
| Entertainment |
|---|
| Touch Screen | Yes |
| Audio System Remote Control | Yes |
| Speakers Front & back | Yes |
| Bluetooth Connectivity | Yes |
| USB & Auxiliary Input | Yes |
| Others Comfort & Convenience |
|---|
| Adjustable Steering Column | Yes |
| Height Adjustable Driving Seat | Yes |
| Digital Clock | Yes |
| Electric Folding Rear View Mirror | Yes |
| Low Fuel Warning Light | Yes |
| Rear Reading Lamp | Yes |
| Parking Sensors | Yes |
| Bottle Holder | Yes |