| Basic Info |
|---|
| Model Number | Model Y 2026 |
| Made In | USA and China |
| Warranty | Basic: 4 years or 50,000 miles <br> Battery: 8 years or 120,000 miles <br> Corrosion: 12 years / unlimited miles |
| Available Colors | Pearl White, Solid Black, Deep Blue Metallic, Stealth Grey, Quicksilver, Ultra Red, and Ultra Red |
| Body Type | SUV |
| Engine |
|---|
| Engine Type | Electric |
| Engine Power | 397 hp |
| Torque | 389 lb.ft |
| Fuel Type | Electric |
| Charger | Battery Type: LFP <br> Capacity: 82 kWh <br> Range: 357 miles <br> Charge: 10-80% in 20-30 min |
| Performance |
|---|
| Maximum Speed | 155 mph |
| Acceleration Time (0-100 kmph) | 3.4 sec |
| Transmission |
|---|
| Transmission Type | Automatic |
| Drive Type | All Wheel Drive |
| Gear Box | Single Speed |
| Steering |
|---|
| Steering Type | Electric Power |
| Steering Gear Type | Rack-Pinion |
| Minimum Turning Radius | 5.65 m |
| Suspensions |
|---|
| Shock Absorbers Type | Gas-pressure |
| Front Suspension | Double-wishbone |
| Back Suspension | Multi-Link |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Length | 188.6-195.9 in |
| Width | 75.6-78 in |
| Height | 63.9-65.7 in |
| Boot Space | 88 cu.ft |
| Wheel Base | 113.8 in |
| Ground Clearance | 6.6 in |
| Kerb Weight | 4,154-4,604 lbs |
| Tyres |
|---|
| Tyre Size | 255/45R19 and 255/40R20 |
| Wheel Size | 19-inch and 20-inch |
| Brake System |
|---|
| Front Brake | Discs |
| Rear Brake | Discs |
| Fuel |
|---|
| Mileage in City | 134 mpge |
| Mileage on Highway | 115-123 MPGe |
| Fuel Type | Electric |
| Capacities |
|---|
| Seating Capacity | 5 or 7 |
| No. of Doors | 5 |
| Features |
|---|
| Air Conditioner | Yes |
| Heater | Yes |
| AntiLock Braking System | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Power Windows | Yes |
| Safety |
|---|
| Anti-Lock Braking | Yes |
| Brake Assist | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Door Locks | Yes |
| Child Safety Locks | Yes |
| Rear Seat Belts | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Adjustable Seats | Yes |
| Vehicle Stability Control System | Yes |
| Crash Sensor | Yes |
| Centrally Mounted Fuel Tank | Yes |
| Engine Check Warning | Yes |
| Entertainment |
|---|
| Touch Screen | Yes |
| Radio | Yes |
| Audio System Remote Control | Yes |
| Speakers Front & back | Yes |
| Bluetooth Connectivity | Yes |
| USB & Auxiliary Input | Yes |
| Others Comfort & Convenience |
|---|
| Adjustable Steering Column | Yes |
| Height Adjustable Driving Seat | Yes |
| Electric Adjustable Seats | Yes |
| Electric Folding Rear View Mirror | Yes |
| Parking Sensors | Yes |
| Bottle Holder | Yes |