| Basic Info |
|---|
| Model Number | 2027 Tesla Model 3 |
| Made In | US and China |
| Warranty | Basic: 4 years or 50,000 miles <br> Battery: 8 years or 150,000 miles <br> Corrosion: 12 years or unlimited miles |
| Available Colors | Forest Metallic, Satin Dark Grey, Iridescent Purple, Copper Tinted Clear, Slip Grey, Satin Ceramic White, Satin Stealth Black, Satin Rose Gold, Satin Crimson Red, Brownstone Metallic, Satin Abyss Blue, and Carbon Black Metallic |
| Body Type | Compact Sedan |
| Engine |
|---|
| Engine Type | Electric motor |
| Engine Power | 510 hp |
| Torque | 546 lb-ft |
| Fuel Type | Electric |
| Charger | Battery Type: 12V Lithium-ion <br> Capacity: 57.5 kWh to 96 kWh <br> Range: 321 to 466 miles <br> Charging: DC Fast charging (10% to 80% in 15 min) |
| Performance |
|---|
| Maximum Speed | 163 mph |
| Acceleration Time (0-100 kmph) | 3.1-6.1 sec |
| Transmission |
|---|
| Transmission Type | Automatic |
| Drive Type | Rear-Wheel Drive and All-Wheel Drive |
| Gear Box | Single Speed |
| Steering |
|---|
| Steering Type | Electric Power |
| Steering Gear Type | Rack and pinion |
| Minimum Turning Radius | 11.6 m |
| Suspensions |
|---|
| Shock Absorbers Type | Gas Pressure, Twin-Tube Telescopic |
| Front Suspension | Double Wishbone |
| Back Suspension | Independent Multi-Link |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Length | 185.9 in |
| Width | 76.1- 82.2 in |
| Height | 56.3 in |
| Boot Space | 24.1 cu.ft |
| Wheel Base | 113.2 in |
| Ground Clearance | 5.0–5.5 in |
| Kerb Weight | 3,880–4,054 lbs |
| Tyres |
|---|
| Tyre Size | 235/45R18, 235/40R19 and (235/35R20 front, 275/30R20 rear) optional |
| Wheel Size | 18 to 20 inch |
| Brake System |
|---|
| Front Brake | Discs |
| Rear Brake | Discs |
| Fuel |
|---|
| Mileage in City | 130 - 145+ MPGe |
| Mileage on Highway | 107 - 128 MPGe |
| Fuel Type | Electric |
| Capacities |
|---|
| Seating Capacity | 5 seater |
| No. of Doors | 4 doors |
| Features |
|---|
| Air Conditioner | Yes |
| Heater | Yes |
| AntiLock Braking System | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Power Windows | Yes |
| Leather Seats | Yes |
| Safety |
|---|
| Anti-Lock Braking | Yes |
| Brake Assist | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Door Locks | Yes |
| Child Safety Locks | Yes |
| Night Rear View Mirror | Yes |
| Rear Seat Belts | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Adjustable Seats | Yes |
| Crash Sensor | Yes |
| Engine Check Warning | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Anti-Theft Device | Yes |
| Entertainment |
|---|
| Touch Screen | Yes |
| Audio System Remote Control | Yes |
| Speakers Front & back | Yes |
| Bluetooth Connectivity | Yes |
| USB & Auxiliary Input | Yes |
| Others Comfort & Convenience |
|---|
| Adjustable Steering Column | Yes |
| Height Adjustable Driving Seat | Yes |
| Electric Adjustable Seats | Yes |
| Electric Folding Rear View Mirror | Yes |
| Automatic Climate Control | Yes |
| Rear Reading Lamp | Yes |
| Parking Sensors | Yes |
| Bottle Holder | Yes |