| Basic Info |
|---|
| Model Number | 2026 Hyundai Ioniq 6 N |
| Made In | South Korea |
| Warranty | 5 years basic warranty, 10 years battery warranty |
| Available Colors | Performance Blue Pearl, Abyss Black Pearl, Serenity White Pearl, Nocturne Gray Metallic, Nocturne Gray Matte, Gravity Gold Matte |
| Body Type | High Performance Electric Sports Sedan |
| Engine |
|---|
| Engine Type | Dual Permanent Magnet Electric Motors |
| Displacement (cc) | Not Applicable |
| Engine Power | 609 hp standard, 650 hp with N Grin Boost |
| Torque | 770 Nm |
| Fuel System | Full Electric AWD System |
| Fuel Type | Electric |
| Charger | 84 kWh Lithium Ion Battery Battery: 10 to 80 percent in approximately 18 minutes with 350 kW DC fast charger Charging |
| Performance |
|---|
| Maximum Speed | 257 km/h |
| Acceleration Time (0-100 kmph) | 3.2 seconds |
| Transmission |
|---|
| Transmission Type | Single Speed Automatic |
| Drive Type | All Wheel Drive (AWD) |
| Gear Box | Single Speed |
| Steering |
|---|
| Steering Type | Electric Power Steering |
| Steering Gear Type | Rack and Pinion |
| Minimum Turning Radius | 5.6 m |
| Suspensions |
|---|
| Shock Absorbers Type | Electronically Controlled Adaptive Dampers |
| Front Suspension | MacPherson Strut |
| Back Suspension | Multi Link |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Length | 4,935 mm |
| Width | 1,940 mm |
| Height | 1,495 mm |
| Boot Space | 401 L |
| Wheel Base | 2,965 mm |
| Ground Clearance | 140 mm |
| Kerb Weight | 2,230 kg |
| Tyres |
|---|
| Tyre Size | 275/35R20 |
| Tyre Type | Pirelli P Zero 5 Performance Tyres |
| Wheel Size | 20 inch Forged Alloy Wheels |
| Brake System |
|---|
| Front Brake | 400 mm Four Piston Ventilated Disc |
| Rear Brake | 360 mm Single Piston Disc |
| Fuel |
|---|
| Mileage in City | 487 km WLTP combined range |
| Mileage on Highway | Approx 450 km highway range |
| Fuel Type | Not Applicable |
| Capacities |
|---|
| Seating Capacity | 5 |
| No. of Doors | 4 |
| Features |
|---|
| Air Conditioner | Yes |
| Heater | Yes |
| AntiLock Braking System | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Power Windows | Yes |
| Leather Seats | Yes |
| Safety |
|---|
| Anti-Lock Braking | Yes |
| Brake Assist | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Door Locks | Yes |
| Child Safety Locks | Yes |
| Rear Seat Belts | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Adjustable Seats | Yes |
| Vehicle Stability Control System | Yes |
| Crash Sensor | Yes |
| Engine Check Warning | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Anti-Theft Device | Yes |
| Entertainment |
|---|
| Touch Screen | Yes |
| Audio System Remote Control | Yes |
| Speakers Front & back | Yes |
| Bluetooth Connectivity | Yes |
| USB & Auxiliary Input | Yes |
| Others Comfort & Convenience |
|---|
| Adjustable Steering Column | Yes |
| Height Adjustable Driving Seat | Yes |
| Electric Adjustable Seats | Yes |
| Electric Folding Rear View Mirror | Yes |
| Removable/Convertible Top | Yes |
| Low Fuel Warning Light | Yes |
| Rear Reading Lamp | Yes |
| Parking Sensors | Yes |
| Bottle Holder | Yes |