| Basic Info |
|---|
| Model Number | 2027 Geely Zeekr 8X |
| Made In | China |
| Warranty | Basic: 5 years or 110,000 km <br> Battery: 8 years or 160,000 km <br> Roadside: 3 to 5 years <br> Corrosion: 12 years |
| Available Colors | Yunpo Red, Yuehai Gray, Xuanwu Gray, Polar Night Black, and Polar Day White |
| Body Type | Luxury SUV |
| Engine |
|---|
| Engine Type | 2.0 L Turbo inline-4 Plug-in hybrid |
| Displacement (cc) | 2000 cc |
| Engine Power | 885-1,381 hp |
| Torque | 1,400 Nm |
| No. of Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol and Electric |
| Valve Configuration | DOHC, 16-valves |
| Charger | Battery Type: Ternary Lithium <br> Voltage: 900V <br> Capacity: 55.1 kWh - 70 kWh <br> Charging: 6C ultra-fast DC charging (20%-80% in 9-10 min) |
| Performance |
|---|
| Maximum Speed | 143 mph |
| Acceleration Time (0-100 kmph) | 3 sec |
| Transmission |
|---|
| Transmission Type | Automatic |
| Drive Type | All-Wheel Drive |
| Gear Box | Single speed |
| Steering |
|---|
| Steering Type | Electric Power |
| Steering Gear Type | Rack and Pinion |
| Minimum Turning Radius | 5.9 m |
| Suspensions |
|---|
| Shock Absorbers Type | CCD |
| Front Suspension | Independent double wishbone |
| Back Suspension | Independent multi link |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Length | 5,100 mm |
| Width | 1,998 mm |
| Height | 1,780 mm |
| Boot Space | 40-77.7 cu.ft |
| Wheel Base | 3,069 mm |
| Ground Clearance | 241 mm |
| Kerb Weight | 2,660 kg to 2,820 kg |
| Tyres |
|---|
| Tyre Size | 255/55 R20, 255/50 R21 and 275/40 R22 |
| Wheel Size | 20-inch or 22-inch Alloy |
| Brake System |
|---|
| Front Brake | Ventilated disc |
| Rear Brake | Ventilated disc |
| Fuel |
|---|
| Mileage in City | 30 to 35 MPG |
| Mileage on Highway | 46 MPG |
| Fuel Type | Petrol and Electric |
| Capacities |
|---|
| Seating Capacity | 5 or 6 seater |
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 55L (14.5 gallons) |
| No. of Doors | 5 doors |
| Features |
|---|
| Air Conditioner | Yes |
| Heater | Yes |
| AntiLock Braking System | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Power Windows | Yes |
| Safety |
|---|
| Anti-Lock Braking | Yes |
| Brake Assist | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Door Locks | Yes |
| Child Safety Locks | Yes |
| Rear Seat Belts | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Adjustable Seats | Yes |
| Crash Sensor | Yes |
| Engine Check Warning | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Anti-Theft Device | Yes |
| Entertainment |
|---|
| Touch Screen | Yes |
| Audio System Remote Control | Yes |
| Speakers Front & back | Yes |
| Bluetooth Connectivity | Yes |
| USB & Auxiliary Input | Yes |
| Others Comfort & Convenience |
|---|
| Adjustable Steering Column | Yes |
| Height Adjustable Driving Seat | Yes |
| Electric Adjustable Seats | Yes |
| Digital Clock | Yes |
| Smoke Headlamps | Yes |
| Electric Folding Rear View Mirror | Yes |
| Automatic Climate Control | Yes |
| Low Fuel Warning Light | Yes |
| Rear Reading Lamp | Yes |
| Parking Sensors | Yes |