| Basic Info |
|---|
| Model Number | 2026 BYD Seal U DM-i |
| Made In | China |
| Warranty | 6 years/150,000 km basic and 8 years/200,000 km battery warranty |
| Available Colors | Titanium Gray, White, Black, Time Gray, Azure Blue |
| Body Type | Mid-Size Plug-in Hybrid SUV |
| Engine |
|---|
| Engine Type | 1.5L Turbo Plug-in Hybrid with Dual Electric Motors |
| Displacement (cc) | 1497 cc |
| Engine Power | 324 hp (combined) |
| Torque | 550 Nm |
| No. of Cylinders | 4 |
| Fuel System | DM-i Plug-in Hybrid System |
| Fuel Type | Petrol + Electric |
| Valve Configuration | DOHC 16-Valve Turbo |
| Charger | DC Fast Charging 30% to 80% in 35 minutes and 18.3 kWh BYD Blade Battery (LFP) |
| Performance |
|---|
| Maximum Speed | 180 km/h |
| Acceleration Time (0-100 kmph) | 5.9 sec |
| Transmission |
|---|
| Transmission Type | E-CVT Automatic |
| Drive Type | All-Wheel Drive (AWD) |
| Gear Box | Single-Speed Hybrid Transmission |
| Steering |
|---|
| Steering Type | Electric Power Steering |
| Steering Gear Type | Rack and Pinion |
| Minimum Turning Radius | 11.5 m |
| Suspensions |
|---|
| Shock Absorbers Type | Adaptive Dampers |
| Front Suspension | MacPherson Strut |
| Back Suspension | Multi-Link |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Length | 4785 mm |
| Width | 1890 mm |
| Height | 1670 mm |
| Boot Space | 425 Liters |
| Wheel Base | 2765 mm |
| Ground Clearance | 180 mm |
| Kerb Weight | 2140 kg |
| Tyres |
|---|
| Tyre Size | 235/50 R19 |
| Wheel Size | 19 inch Alloy |
| Brake System |
|---|
| Front Brake | Ventilated Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Fuel |
|---|
| Mileage in City | 95 km EV range; 1100 km combined range |
| Mileage on Highway | 870 km combined range |
| Fuel Type | Electric + Hybrid |
| Capacities |
|---|
| Seating Capacity | 5 |
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 60 Liters |
| No. of Doors | 5 |
| Features |
|---|
| Air Conditioner | Yes |
| Heater | Yes |
| AntiLock Braking System | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Power Windows | Yes |
| Leather Seats | Yes |
| Safety |
|---|
| Anti-Lock Braking | Yes |
| Brake Assist | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Door Locks | Yes |
| Child Safety Locks | Yes |
| Rear Seat Belts | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Adjustable Seats | Yes |
| Crash Sensor | Yes |
| Engine Check Warning | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Anti-Theft Device | Yes |
| Entertainment |
|---|
| Touch Screen | Yes |
| Audio System Remote Control | Yes |
| Speakers Front & back | Yes |
| Bluetooth Connectivity | Yes |
| USB & Auxiliary Input | Yes |
| Others Comfort & Convenience |
|---|
| Adjustable Steering Column | Yes |
| Height Adjustable Driving Seat | Yes |
| Digital Clock | Yes |
| Electric Folding Rear View Mirror | Yes |
| Automatic Climate Control | Yes |
| Low Fuel Warning Light | Yes |
| Rear Reading Lamp | Yes |
| Parking Sensors | Yes |
| Bottle Holder | Yes |