| Basic Info |
|---|
| Model Number | ID. Buzz 2026 |
| Made In | America |
| Warranty | 4-year/50,000-mile new vehicle limited warranty |
| Available Colors | Pomelo Yellow, Bay Leaf Green, and Starlight Blue |
| Body Type | Minivan |
| Engine |
|---|
| Engine Type | Electric |
| Engine Power | 201 hp |
| Torque | 406 lb-ft |
| Transmission |
|---|
| Transmission Type | Automatic |
| Drive Type | Rear-Wheel Drive |
| Gear Box | single-speed |
| Steering |
|---|
| Steering Gear Type | Rack-and-pinion |
| Minimum Turning Radius | 36.4 feet |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Length | 4,712 mm |
| Width | 1,985 mm |
| Height | 1,927 mm |
| Wheel Base | 3,239 mm |
| Kerb Weight | 5,721 lbs |
| Tyres |
|---|
| Tyre Size | 235/45R21 |
| Wheel Size | 21-inch |
| Brake System |
|---|
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Fuel |
|---|
| Mileage in City | 250 miles |
| Mileage on Highway | 210 miles |
| Fuel Type | Petrol or diesel |
| Capacities |
|---|
| Seating Capacity | 6 or 7 seat |
| No. of Doors | 5 Doors |
| Features |
|---|
| Air Conditioner | Yes |
| Heater | Yes |
| AntiLock Braking System | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Power Windows | Yes |
| Safety |
|---|
| Anti-Lock Braking | Yes |
| Brake Assist | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Door Locks | Yes |
| Child Safety Locks | Yes |
| Rear Seat Belts | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Adjustable Seats | Yes |
| Keyless Entry | Yes |
| Engine Immobilizer | Yes |
| Crash Sensor | Yes |
| Centrally Mounted Fuel Tank | Yes |
| Engine Check Warning | Yes |
| Anti-Theft Device | Yes |
| Entertainment |
|---|
| DVD Player | Yes |
| Touch Screen | Yes |
| Radio | Yes |
| Audio System Remote Control | Yes |
| Speakers Front & back | Yes |
| Bluetooth Connectivity | Yes |
| USB & Auxiliary Input | Yes |
| Others Comfort & Convenience |
|---|
| Adjustable Steering Column | Yes |
| Height Adjustable Driving Seat | Yes |
| Digital Clock | Yes |
| Electric Folding Rear View Mirror | Yes |
| Automatic Climate Control | Yes |
| Low Fuel Warning Light | Yes |
| Rear Reading Lamp | Yes |
| Parking Sensors | Yes |
| Bottle Holder | Yes |