| Basic Info |
|---|
| Model Number | 2027 Jeep Avenger |
| Warranty | 36 mo/36,000 mi basic / 60 mo/60,000 mi powertrain / 8 yr/100,000 mi EV battery |
| Available Colors | Forest / Bamboo / Granite / Ruby / Snow / Storm / Volcano |
| Body Type | SUV |
| Engine |
|---|
| Engine Type | 1.2 L turbocharged inline 3 petrol / 1.2 L mild hybrid / Electric motor |
| Displacement (cc) | 1199 cc |
| Engine Power | 100 hp petrol / 108 hp mild hybrid / 145 hp 4xe hybrid / 154 hp EV |
| Torque | 205 Nm petrol / 230 Nm EV |
| No. of Cylinders | 3 |
| Fuel System | Turbocharged Direct Injection / Mild Hybrid System / Battery Electric |
| Fuel Type | Petrol / Petrol Hybrid / Electric |
| Valve Configuration | DOHC |
| Charger | 100 kW DC fast charging (EV) and 0.9 kWh lithium ion mild hybrid / 54 kWh lithium ion EV |
| Performance |
|---|
| Maximum Speed | 184 km/h petrol / 150 km/h EV |
| Acceleration Time (0-100 kmph) | 10.9 sec petrol / 9.5 sec hybrid / 9.0 sec EV |
| Transmission |
|---|
| Transmission Type | 6 Speed Manual / 6 Speed Dual Clutch Automatic / Single Speed EV |
| Drive Type | Front Wheel Drive / All Wheel Drive 4xe |
| Gear Box | 6 Speed / Single Speed Reduction Gear |
| Steering |
|---|
| Steering Type | Electric Power Steering |
| Steering Gear Type | Rack and Pinion |
| Minimum Turning Radius | 10.5 m |
| Suspensions |
|---|
| Shock Absorbers Type | Gas Filled |
| Front Suspension | MacPherson Strut |
| Back Suspension | Torsion Beam |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Length | 4084 mm |
| Width | 1776 mm |
| Height | 1528 mm |
| Boot Space | 380 L |
| Wheel Base | 2557 mm |
| Ground Clearance | 210 mm |
| Kerb Weight | 1182 kg petrol / 1536 kg EV |
| Tyres |
|---|
| Tyre Size | 1,182 kg petrol / 1,536 kg EV 215/60 R17 / 215/55 R18 |
| Tyre Type | All Season Radial |
| Wheel Size | 17 inch / 18 inch Alloy |
| Brake System |
|---|
| Front Brake | Ventilated Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Fuel |
|---|
| Mileage in City | 45 MPG petrol / 52 MPG hybrid |
| Mileage on Highway | 55 MPG hybrid |
| Capacities |
|---|
| Seating Capacity | 5 seater |
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 44 L |
| No. of Doors | 5 doors |
| Features |
|---|
| Air Conditioner | Yes |
| Heater | Yes |
| AntiLock Braking System | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Power Windows | Yes |
| Safety |
|---|
| Anti-Lock Braking | Yes |
| Brake Assist | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Door Locks | Yes |
| Child Safety Locks | Yes |
| Rear Seat Belts | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Adjustable Seats | Yes |
| Tyre Pressure Monitor | Yes |
| Vehicle Stability Control System | Yes |
| Crash Sensor | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Anti-Theft Device | Yes |
| Entertainment |
|---|
| Touch Screen | Yes |
| Audio System Remote Control | Yes |
| Speakers Front & back | Yes |
| Bluetooth Connectivity | Yes |
| USB & Auxiliary Input | Yes |
| Others Comfort & Convenience |
|---|
| Adjustable Steering Column | Yes |
| Height Adjustable Driving Seat | Yes |
| Digital Clock | Yes |
| Electric Folding Rear View Mirror | Yes |
| Automatic Climate Control | Yes |
| Low Fuel Warning Light | Yes |
| Rear Reading Lamp | Yes |
| Parking Sensors | Yes |
| Bottle Holder | Yes |