| Basic Info |
|---|
| Model Number | Ridgeline 2026 |
| Made In | Japan |
| Warranty | Basic: 36 month/36,000 miles <br> Powertrain: 60 month/60,000 miles <br> Corrosion Perforation: 60 month/unlimited <br> Roadside: 36 month/36,000 miles |
| Available Colors | Crystal Black PearlPlatinum White PearlSonic Gray PearlSolar Silver MetallicModern Steel MetallicRadiant Red Metallic II |
| Body Type | SUV |
| Engine |
|---|
| Engine Type | 3.5L V6 ICE |
| Engine Power | 280 HP @6000 RPM |
| Torque | 262 lb.-ft. @ 4700 RPM |
| No. of Cylinders | 6 cylinders |
| Fuel Type | Regular unleaded |
| Performance |
|---|
| Maximum Speed | 130 mph (210 km/h) |
| Acceleration Time (0-100 kmph) | 7.2 seconds |
| Transmission |
|---|
| Transmission Type | Automatic |
| Drive Type | All-Wheel Drive |
| Gear Box | 9 Speed |
| Steering |
|---|
| Steering Type | Power |
| Steering Gear Type | Rack-Pinion |
| Minimum Turning Radius | 43.4 feet |
| Suspensions |
|---|
| Front Suspension | Strut |
| Back Suspension | Multi-Link |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Length | 210.2 in |
| Width | 78.6 in |
| Height | 70.8 in |
| Boot Space | 2.9 cu.ft |
| Wheel Base | 125.2 in |
| Ground Clearance | 7.6 in |
| Kerb Weight | 4420 lbs |
| Tyres |
|---|
| Wheel Size | 18 x 7.5-inch front and rear black aluminum wheels |
| Brake System |
|---|
| Front Brake | Discs |
| Rear Brake | Discs |
| Fuel |
|---|
| Mileage in City | 18 MPG |
| Mileage on Highway | 24 MPG |
| Fuel Type | Regular Unleaded Gasoline |
| Capacities |
|---|
| Seating Capacity | 5 Seater |
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 19.5 US gallons |
| No. of Doors | 4 Doors |
| Features |
|---|
| Air Conditioner | Yes |
| Heater | Yes |
| AntiLock Braking System | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Power Windows | Yes |
| Safety |
|---|
| Anti-Lock Braking | Yes |
| Brake Assist | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Door Locks | Yes |
| Child Safety Locks | Yes |
| Rear Seat Belts | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Adjustable Seats | Yes |
| Vehicle Stability Control System | Yes |
| Engine Immobilizer | Yes |
| Crash Sensor | Yes |
| Engine Check Warning | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Anti-Theft Device | Yes |
| Entertainment |
|---|
| Touch Screen | Yes |
| Audio System Remote Control | Yes |
| Speakers Front & back | Yes |
| Bluetooth Connectivity | Yes |
| USB & Auxiliary Input | Yes |
| Others Comfort & Convenience |
|---|
| Adjustable Steering Column | Yes |
| Height Adjustable Driving Seat | Yes |
| Digital Clock | Yes |
| Smoke Headlamps | Yes |
| Electric Folding Rear View Mirror | Yes |
| Low Fuel Warning Light | Yes |
| Rear Reading Lamp | Yes |
| Parking Sensors | Yes |
| Bottle Holder | Yes |