| Basic Info |
|---|
| Model Number | Pilot 2026 |
| Made In | japan |
| Warranty | Basic: 36 month/36,000 miles <br> Powertrain: 60 month/60,000 miles <br> Corrosion Perforation: 60 month/unlimited <br> Roadside: 36 month/36,000 miles |
| Available Colors | Solar Silver Metallic and Smoke Blue Pearl |
| Body Type | SUV |
| Engine |
|---|
| Engine Type | 3.5L ICE |
| Engine Power | 285 HP @6100 RPM |
| Torque | 262 lb.-ft. @ 5000 RPM |
| No. of Cylinders | 6-cylinder |
| Fuel Type | Regular unleaded gasoline |
| Performance |
|---|
| Maximum Speed | 118 mph |
| Acceleration Time (0-100 kmph) | 7.3 seconds |
| Transmission |
|---|
| Transmission Type | Automatic |
| Drive Type | Front-Wheel Drive |
| Gear Box | 10-speed |
| Steering |
|---|
| Steering Type | Power |
| Steering Gear Type | Rack-Pinion |
| Minimum Turning Radius | 37.4 ft |
| Suspensions |
|---|
| Front Suspension | Strut |
| Back Suspension | Multi-Link |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Length | 200.1 in |
| Width | 78.5 in |
| Height | 71 in |
| Boot Space | 18.6 cu.ft |
| Wheel Base | 113.8 in |
| Ground Clearance | 7.3 in |
| Kerb Weight | 4336 lbs |
| Tyres |
|---|
| Wheel Size | 18 x 8-inch front and rear black aluminum wheels |
| Brake System |
|---|
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Fuel |
|---|
| Mileage in City | 19 MPG |
| Mileage on Highway | 27 MPG |
| Fuel Type | Gasoline |
| Capacities |
|---|
| Seating Capacity | 8 seater |
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 18.5 US gallons |
| No. of Doors | 5 doors |
| Features |
|---|
| Air Conditioner | Yes |
| Heater | Yes |
| AntiLock Braking System | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Power Windows | Yes |
| Fog Lights Front & Back | Yes |
| Safety |
|---|
| Anti-Lock Braking | Yes |
| Brake Assist | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Door Locks | Yes |
| Rear Seat Belts | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Adjustable Seats | Yes |
| Vehicle Stability Control System | Yes |
| Engine Immobilizer | Yes |
| Crash Sensor | Yes |
| Centrally Mounted Fuel Tank | Yes |
| Engine Check Warning | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Anti-Theft Device | Yes |
| Entertainment |
|---|
| CD Player | Yes |
| DVD Player | Yes |
| Touch Screen | Yes |
| Radio | Yes |
| Audio System Remote Control | Yes |
| Speakers Front & back | Yes |
| Bluetooth Connectivity | Yes |
| USB & Auxiliary Input | Yes |
| Others Comfort & Convenience |
|---|
| Adjustable Steering Column | Yes |
| Height Adjustable Driving Seat | Yes |
| Electric Adjustable Seats | Yes |
| Electric Folding Rear View Mirror | Yes |
| Parking Sensors | Yes |
| Bottle Holder | Yes |