| Basic Info |
|---|
| Model Number | 2027 Honda Civic Hybrid |
| Made In | Japan |
| Warranty | 3 Years / 36,000 Miles Basic , 5 Years / 60,000 Corrosion , 8 Years / 100,000 mi hybrid components |
| Available Colors | Crystal Black Pearl, Platinum White Pearl, Sonic Gray Pearl, Rallye Red, Boost Blue |
| Body Type | Compact Hybrid Sedan |
| Engine |
|---|
| Engine Type | 2.0 L Atkinson-cycle inline-4 hybrid with dual electric motors |
| Displacement (cc) | 1,993 cc |
| Engine Power | 200 hp (combined system output) |
| Torque | 232 lb·ft (315 Nm) |
| No. of Cylinders | 4-cylinder |
| Fuel System | Direct Injection Hybrid (Honda two-motor e:HEV system) |
| Fuel Type | Regular unleaded + Electric |
| Valve Configuration | DOHC 16-Valve with VTEC |
| Charger | N/A (self-charging hybrid) <br> 1.1 kWh lithium-ion battery |
| Performance |
|---|
| Maximum Speed | 114 mph (183 km/h) |
| Acceleration Time (0-100 kmph) | 6.5 s |
| Transmission |
|---|
| Transmission Type | Electronic Continuously Variable Transmission (e-CVT) |
| Drive Type | Front-Wheel Drive |
| Gear Box | e-CVT (Direct-Drive Hybrid System) |
| Steering |
|---|
| Steering Type | Electric Power Steering |
| Steering Gear Type | Rack & Pinion |
| Minimum Turning Radius | 36.1 ft (11 m) |
| Suspensions |
|---|
| Shock Absorbers Type | Gas-filled dampers |
| Front Suspension | MacPherson Strut |
| Back Suspension | Multi-link |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Length | 4,694 mm (184.8 in) |
| Width | 1,801 mm (70.9 in) |
| Height | 1,415 mm (55.7 in) |
| Boot Space | 14.8 cu ft (419 L) |
| Wheel Base | 2,735 mm (107.7 in) |
| Ground Clearance | 134 mm (5.3 in) |
| Kerb Weight | 1,463 kg (3,225 lb) |
| Tyres |
|---|
| Tyre Size | 235/40R18 |
| Tyre Type | All-Season Radial |
| Wheel Size | 18-inch alloy |
| Brake System |
|---|
| Front Brake | Ventilated Disc |
| Rear Brake | Disc (with regenerative braking) |
| Fuel |
|---|
| Mileage in City | 50 MPG |
| Mileage on Highway | 47 MPG |
| Fuel Type | Hybrid |
| Capacities |
|---|
| Seating Capacity | 5 seater |
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 47 L (12.4 gal) |
| No. of Doors | 4 doors |
| Features |
|---|
| Air Conditioner | Yes |
| Heater | Yes |
| AntiLock Braking System | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Power Windows | Yes |
| Leather Seats | Yes |
| Safety |
|---|
| Anti-Lock Braking | Yes |
| Brake Assist | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Door Locks | Yes |
| Child Safety Locks | Yes |
| Rear Seat Belts | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Adjustable Seats | Yes |
| Vehicle Stability Control System | Yes |
| Engine Immobilizer | Yes |
| Crash Sensor | Yes |
| Centrally Mounted Fuel Tank | Yes |
| Engine Check Warning | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Anti-Theft Device | Yes |
| Entertainment |
|---|
| DVD Player | Yes |
| Touch Screen | Yes |
| Audio System Remote Control | Yes |
| Speakers Front & back | Yes |
| Bluetooth Connectivity | Yes |
| USB & Auxiliary Input | Yes |
| Others Comfort & Convenience |
|---|
| Height Adjustable Driving Seat | Yes |
| Electric Adjustable Seats | Yes |
| Smoke Headlamps | Yes |
| Electric Folding Rear View Mirror | Yes |
| Low Fuel Warning Light | Yes |
| Rear Reading Lamp | Yes |
| Parking Sensors | Yes |
| Bottle Holder | Yes |