| Basic Info |
|---|
| Model Number | 2027 Fiat Lancia Gamma |
| Made In | Italy |
| Warranty | 8-year or 160,000 km |
| Available Colors | Marmo White, Giada Green, Granito Grey, Ardesia Black and Oro (Gold) |
| Body Type | Coupe SUV |
| Engine |
|---|
| Engine Type | 1.2L Turbo Inline 3 Mild-Hybrid <br> 1.6L Hybrid Turbo Plug in Hybrid |
| Displacement (cc) | 1,999 cc <br> 1,599 cc |
| Engine Power | 143 hp <br> 195 hp |
| Torque | 240 Nm <br> 380 Nm |
| No. of Cylinders | 3 <br> 4 |
| Fuel System | Direct injection / hybrid system |
| Fuel Type | Gasoline + Plug-in-Hybrid |
| Valve Configuration | 12 valve <br> 16 valve |
| Charger | Battery Type: Lithium-ion <br> Capacity: 100 kWh <br> Range: 435 miles <br> Charging: 20-80% in 24-30 min |
| Performance |
|---|
| Maximum Speed | TBC |
| Acceleration Time (0-100 kmph) | TBC |
| Transmission |
|---|
| Transmission Type | Automatic |
| Drive Type | FWD <br> AWD |
| Gear Box | 8-speed |
| Steering |
|---|
| Steering Type | Electric Power |
| Steering Gear Type | Rack & Pinion |
| Minimum Turning Radius | TBC |
| Suspensions |
|---|
| Shock Absorbers Type | Gas-charged Hydraulic |
| Front Suspension | MacPherson strut |
| Back Suspension | Multi-link |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Length | 4,700 mm |
| Width | 1,900 mm |
| Height | 1,600 mm |
| Boot Space | 550 L |
| Wheel Base | 2,800 - 2,900 mm |
| Ground Clearance | 220 mm |
| Kerb Weight | 1,800 - 2,100 kg |
| Tyres |
|---|
| Tyre Size | TBC |
| Wheel Size | TBC |
| Brake System |
|---|
| Front Brake | Ventilated disc |
| Rear Brake | Disc |
| Fuel |
|---|
| Mileage in City | TBC |
| Mileage on Highway | TBC |
| Fuel Type | Gasoline + Plug-in-Hybrid |
| Capacities |
|---|
| Seating Capacity | 5 seater |
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 43 L - 55 L |
| No. of Doors | 5 doors |
| Features |
|---|
| Air Conditioner | Yes |
| Heater | Yes |
| AntiLock Braking System | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Power Windows | Yes |
| Safety |
|---|
| Anti-Lock Braking | Yes |
| Brake Assist | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Door Locks | Yes |
| Child Safety Locks | Yes |
| Rear Seat Belts | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Adjustable Seats | Yes |
| Vehicle Stability Control System | Yes |
| Crash Sensor | Yes |
| Engine Check Warning | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Anti-Theft Device | Yes |
| Entertainment |
|---|
| Touch Screen | Yes |
| Speakers Front & back | Yes |
| Bluetooth Connectivity | Yes |
| USB & Auxiliary Input | Yes |
| Others Comfort & Convenience |
|---|
| Adjustable Steering Column | Yes |
| Height Adjustable Driving Seat | Yes |
| Digital Clock | Yes |
| Electric Folding Rear View Mirror | Yes |
| Low Fuel Warning Light | Yes |
| Rear Reading Lamp | Yes |
| Parking Sensors | Yes |
| Bottle Holder | Yes |