| Basic Info |
|---|
| Model Number | RSX 2027 |
| Made In | USA |
| Warranty | Basic: 4-year/50,000-mile <br> Powertrain: 6-year/70,000-mile <br> Battery: 8 years or 100,000 miles <br> Corrosion: 5 years or unlimited miles |
| Available Colors | Propulsion Yellow Pearl, Majestic Black Pearl, Platinum White Pearl, Performance Red Pearl and Liquid Carbon Metallic |
| Body Type | Electric fastback / SUV coupe |
| Engine |
|---|
| Engine Type | Dual Electric Motors |
| Engine Power | 480 to 500+ hp |
| Torque | 450 to 500+ hp |
| Fuel Type | Electric |
| Charger | TBC |
| Performance |
|---|
| Maximum Speed | TBC |
| Acceleration Time (0-100 kmph) | TBC |
| Transmission |
|---|
| Transmission Type | Automatic |
| Drive Type | All-Wheel Drive |
| Gear Box | Single Speed |
| Steering |
|---|
| Steering Type | Electric Power |
| Steering Gear Type | Rack and Pinion |
| Minimum Turning Radius | TBC |
| Suspensions |
|---|
| Shock Absorbers Type | Adaptive Damper |
| Front Suspension | Double-wishbone |
| Back Suspension | TBC |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Length | 196.5 in |
| Width | 78.0 in |
| Height | 65.0 in |
| Boot Space | TBC |
| Wheel Base | TBC |
| Ground Clearance | TBC |
| Kerb Weight | 5,698 lbs |
| Tyres |
|---|
| Tyre Size | 265/45R21 |
| Wheel Size | 21-inch |
| Brake System |
|---|
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Fuel |
|---|
| Mileage in City | TBC |
| Mileage on Highway | TBC |
| Fuel Type | Electric |
| Capacities |
|---|
| Seating Capacity | 5 seater |
| No. of Doors | 5 doors |
| Features |
|---|
| Air Conditioner | Yes |
| Heater | Yes |
| AntiLock Braking System | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Power Windows | Yes |
| Safety |
|---|
| Anti-Lock Braking | Yes |
| Brake Assist | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Door Locks | Yes |
| Child Safety Locks | Yes |
| Rear Seat Belts | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Adjustable Seats | Yes |
| Vehicle Stability Control System | Yes |
| Engine Immobilizer | Yes |
| Crash Sensor | Yes |
| Centrally Mounted Fuel Tank | Yes |
| Engine Check Warning | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Anti-Theft Device | Yes |
| Entertainment |
|---|
| Touch Screen | Yes |
| Audio System Remote Control | Yes |
| Speakers Front & back | Yes |
| Bluetooth Connectivity | Yes |
| USB & Auxiliary Input | Yes |
| Others Comfort & Convenience |
|---|
| Adjustable Steering Column | Yes |
| Height Adjustable Driving Seat | Yes |
| Digital Clock | Yes |
| Smoke Headlamps | Yes |
| Electric Folding Rear View Mirror | Yes |
| Automatic Climate Control | Yes |
| Low Fuel Warning Light | Yes |
| Rear Reading Lamp | Yes |
| Parking Sensors | Yes |
| Bottle Holder | Yes |