| Basic Info |
|---|
| Model Number | Beetle 2026 |
| Made In | Germany |
| Warranty | 4-year/50,000-mile |
| Available Colors | Safari Uni, Pure White, White Silver Metallic, Habanero Orange Metallic, Stonewashed Blue Metallic, Platinum Grey Metallic, Tornado Red, Silk Blue Metallic, and Deep Black Pearl |
| Body Type | Hatchback |
| Engine |
|---|
| Engine Type | Electric |
| Engine Power | 282 hp |
| Torque | 184 lb-ft |
| Performance |
|---|
| Maximum Speed | 205 km/h (127 mph) |
| Acceleration Time (0-100 kmph) | 5 seconds |
| Transmission |
|---|
| Transmission Type | Automatic |
| Drive Type | Front-wheel drive (FWD) |
| Gear Box | Single-speed |
| Steering |
|---|
| Steering Type | Power |
| Steering Gear Type | Rack and pinion with assist |
| Minimum Turning Radius | 5.4 meters |
| Suspensions |
|---|
| Front Suspension | - |
| Back Suspension | - |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Length | 4288 mm |
| Width | 1836 mm |
| Height | 1500 mm |
| Wheel Base | 2,524 mm |
| Kerb Weight | 1,230 kg |
| Tyres |
|---|
| Tyre Size | 215/60 R16 or 205/55 R16 |
| Brake System |
|---|
| Front Brake | Discs |
| Rear Brake | Discs |
| Fuel |
|---|
| Mileage in City | 13 KM/L. |
| Mileage on Highway | 16 KM/L |
| Capacities |
|---|
| Seating Capacity | 4 Passengers |
| Fuel Tank Capacity (Litres) | Petrol (gasoline) |
| No. of Doors | 2 Doors |
| Features |
|---|
| Air Conditioner | Yes |
| Heater | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Power Windows | Yes |
| Leather Seats | Yes |
| Safety |
|---|
| Anti-Lock Braking | Yes |
| Brake Assist | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Door Locks | Yes |
| Night Rear View Mirror | Yes |
| Halogen Headlamps | Yes |
| Rear Seat Belts | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Adjustable Seats | Yes |
| Keyless Entry | Yes |
| Engine Immobilizer | Yes |
| Crash Sensor | Yes |
| Engine Check Warning | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Anti-Theft Device | Yes |
| Entertainment |
|---|
| Cassette Player | No |
| DVD Player | Yes |
| Touch Screen | Yes |
| Radio | Yes |
| Speakers Front & back | Yes |
| Bluetooth Connectivity | Yes |
| USB & Auxiliary Input | Yes |
| Others Comfort & Convenience |
|---|
| Adjustable Steering Column | Yes |
| Height Adjustable Driving Seat | Yes |
| Electric Adjustable Seats | Yes |
| Outside Temperature Display | Yes |
| Electric Folding Rear View Mirror | Yes |
| Removable/Convertible Top | Yes |
| Low Fuel Warning Light | Yes |
| Rear Reading Lamp | Yes |
| Parking Sensors | Yes |
| Bottle Holder | Yes |