| Basic Info |
|---|
| Model Number | 2026 Xpeng GX |
| Made In | China |
| Warranty | Vehicle: 5 years or 120,000 km <br> Battery: 8 years or 160,000 km <br> Anti-Corrosion: 12 year |
| Available Colors | Everest White, Polar Black, Canyon Gray, Danxia Red, and a matte-finish Cloud Desert Gold |
| Body Type | SUV |
| Engine |
|---|
| Engine Type | Pure Electric (BEV) |
| Engine Power | Electric motor |
| Torque | 695 NM |
| Charger | Battery type: Lithium-ion <br> Range: 320 km <br> Capacity: 63.3 kWh <br> Charging time: 10% to 80% in approx. 12 min |
| Performance |
|---|
| Maximum Speed | 200 km/h (124 mph) |
| Acceleration Time (0-100 kmph) | 3.9 second |
| Transmission |
|---|
| Transmission Type | Automatic |
| Drive Type | Four-Wheel Drive |
| Gear Box | 10-speed |
| Steering |
|---|
| Steering Type | Electric Power |
| Steering Gear Type | Rack & Pinion |
| Minimum Turning Radius | 5.4 m |
| Suspensions |
|---|
| Front Suspension | Double-Wishbone |
| Back Suspension | Multi Link |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Length | 5265 mm |
| Width | 1999 mm |
| Height | 1800 mm |
| Boot Space | 673 liters |
| Wheel Base | 3115 mm |
| Kerb Weight | 2890 kg |
| Tyres |
|---|
| Wheel Size | 21-inch |
| Brake System |
|---|
| Front Brake | ventilated disc |
| Rear Brake | ventilated disc |
| Fuel |
|---|
| Mileage in City | 430 km |
| Mileage on Highway | 525 km |
| Fuel Type | Electric |
| Capacities |
|---|
| Seating Capacity | 6-passenger |
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 21.0 US gallons |
| No. of Doors | 5 Doors |
| Features |
|---|
| Air Conditioner | Yes |
| Heater | Yes |
| AntiLock Braking System | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Power Windows | Yes |
| Safety |
|---|
| Anti-Lock Braking | Yes |
| Brake Assist | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Door Locks | Yes |
| Child Safety Locks | Yes |
| Rear Seat Belts | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Adjustable Seats | Yes |
| Vehicle Stability Control System | Yes |
| Engine Immobilizer | Yes |
| Crash Sensor | Yes |
| Engine Check Warning | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Anti-Theft Device | Yes |
| Entertainment |
|---|
| Touch Screen | Yes |
| Audio System Remote Control | Yes |
| Speakers Front & back | Yes |
| Bluetooth Connectivity | Yes |
| USB & Auxiliary Input | Yes |
| Others Comfort & Convenience |
|---|
| Adjustable Steering Column | Yes |
| Height Adjustable Driving Seat | Yes |
| Digital Clock | Yes |
| Smoke Headlamps | Yes |
| Electric Folding Rear View Mirror | Yes |
| Automatic Climate Control | Yes |
| Low Fuel Warning Light | Yes |
| Rear Reading Lamp | Yes |
| Parking Sensors | Yes |
| Bottle Holder | Yes |