| Basic Info |
|---|
| Model Number | 2027 Alfa Romeo 4C |
| Made In | Italy |
| Warranty | 4-Year/50,000-Mile |
| Available Colors | Alfa Black , Alfa Rosso , Alfa White , Misano Blue Metallic , Monza Red Metallic , Rosso Competizione Tri-Coat , Silverstone and Stromboli Gray Metallic , Trofeo White Tri-Coat , Vesuvio Gray Metallic |
| Body Type | Sportcar/coupe and Roadster |
| Engine |
|---|
| Engine Type | 1.75-liter inline-4 turbo |
| Displacement (cc) | 1,742 cc |
| Engine Power | 300 hp |
| Torque | 350 Nm |
| No. of Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol (Gasoline) |
| Valve Configuration | 16-valve |
| Charger | Turbocharged |
| Performance |
|---|
| Maximum Speed | 160 mph |
| Acceleration Time (0-100 kmph) | 4.5 s |
| Transmission |
|---|
| Transmission Type | Dual-clutch Automatic |
| Drive Type | All Wheel Drive (AWD) |
| Gear Box | 6-Speed |
| Steering |
|---|
| Steering Type | Power |
| Steering Gear Type | Rack and Pinion |
| Minimum Turning Radius | 5.5 m |
| Suspensions |
|---|
| Shock Absorbers Type | Gas-pressurized |
| Front Suspension | Double Wishbone |
| Back Suspension | MacPherson struts |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Length | 157 in |
| Width | 82.3 in |
| Height | 46.6 in |
| Boot Space | 3.7 cu.ft |
| Wheel Base | 93.7 in |
| Ground Clearance | 4.4 to 4.5 in |
| Kerb Weight | 2,464 to 2,504 lbs |
| Tyres |
|---|
| Tyre Size | Front: 205/45R17 <br> Rear: 235/40R18 |
| Wheel Size | Front: 17 x 7.0-inch <br> Rear: 18 x 8.0-inch alloy |
| Brake System |
|---|
| Front Brake | Discs |
| Rear Brake | Discs |
| Fuel |
|---|
| Mileage in City | 24 MPG |
| Mileage on Highway | 34 MPG |
| Fuel Type | Petrol (Gasoline) |
| Capacities |
|---|
| Seating Capacity | 2 Seater |
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 10.5 gal |
| No. of Doors | 2 Doors |
| Features |
|---|
| Air Conditioner | Yes |
| AntiLock Braking System | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Power Windows | Yes |
| Leather Seats | Yes |
| Safety |
|---|
| Anti-Lock Braking | Yes |
| Brake Assist | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Night Rear View Mirror | Yes |
| Rear Seat Belts | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Adjustable Seats | Yes |
| Tyre Pressure Monitor | Yes |
| Vehicle Stability Control System | Yes |
| Engine Immobilizer | Yes |
| Crash Sensor | Yes |
| Engine Check Warning | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Anti-Theft Device | Yes |
| Entertainment |
|---|
| DVD Player | Yes |
| Touch Screen | Yes |
| Radio | Yes |
| Bluetooth Connectivity | Yes |
| USB & Auxiliary Input | Yes |
| Others Comfort & Convenience |
|---|
| Adjustable Steering Column | Yes |
| Height Adjustable Driving Seat | Yes |
| Electric Adjustable Seats | Yes |
| Outside Temperature Display | Yes |
| Electric Folding Rear View Mirror | Yes |
| Removable/Convertible Top | Yes |
| Automatic Climate Control | Yes |
| Low Fuel Warning Light | Yes |
| Rear Reading Lamp | Yes |
| Parking Sensors | Yes |
| Bottle Holder | Yes |
| Voice Control | Yes |