| Basic Info |
|---|
| Model Number | 2027 KIA Morning |
| Made In | South Korea |
| Warranty | Not specified |
| Available Colors | Adventurous Green, Clear White, Sparkling Silver, Signal Red, Aurora Black Pearl, Milky Beige, Astro Gray |
| Body Type | Compact Hatchback |
| Engine |
|---|
| Engine Type | 1.0L Inline-3 Gasoline |
| Displacement (cc) | 998 cc |
| Engine Power | 76 hp |
| Torque | 9.7 kgf-m (95 Nm) |
| No. of Cylinders | 3 |
| Fuel System | Electronic Fuel Injection |
| Fuel Type | Gasoline |
| Valve Configuration | DOHC 12-Valve |
| Charger | 12V Battery |
| Performance |
|---|
| Maximum Speed | 160 km/h |
| Acceleration Time (0-100 kmph) | 10.1 sec |
| Transmission |
|---|
| Transmission Type | Automatic |
| Drive Type | Front-Wheel Drive (FWD) |
| Gear Box | 4-Speed |
| Steering |
|---|
| Steering Type | Electric Power Steering |
| Steering Gear Type | Rack and Pinion |
| Minimum Turning Radius | 4.7 m |
| Suspensions |
|---|
| Shock Absorbers Type | Independent Front / Coupled Rear |
| Front Suspension | MacPherson Strut |
| Back Suspension | Coupled Torsion Beam Axle |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Length | 3595 mm |
| Width | 1595 mm |
| Height | 1485 mm |
| Boot Space | 255 L |
| Wheel Base | 2400 mm |
| Ground Clearance | 151 mm |
| Kerb Weight | 975 kg to 1010 kg |
| Tyres |
|---|
| Tyre Size | 175/65 R14 or 195/45 R16 |
| Tyre Type | Radial Tubeless |
| Wheel Size | 14-Inch or 16-Inch Alloy Wheels |
| Brake System |
|---|
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Drum |
| Fuel |
|---|
| Mileage in City | 13.5 km/L |
| Mileage on Highway | 16.3 km/L |
| Fuel Type | Gasoline |
| Capacities |
|---|
| Seating Capacity | 5 |
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 35 L |
| No. of Doors | 5 |
| Features |
|---|
| Air Conditioner | Yes |
| Heater | Yes |
| AntiLock Braking System | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Power Windows | Yes |
| Fog Lights Front & Back | Yes |
| Safety |
|---|
| Anti-Lock Braking | Yes |
| Brake Assist | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Door Locks | Yes |
| Child Safety Locks | Yes |
| Rear Seat Belts | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Adjustable Seats | Yes |
| Keyless Entry | Yes |
| Tyre Pressure Monitor | Yes |
| Vehicle Stability Control System | Yes |
| Engine Immobilizer | Yes |
| Crash Sensor | Yes |
| Engine Check Warning | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Anti-Theft Device | Yes |
| Entertainment |
|---|
| Touch Screen | Yes |
| Speakers Front & back | Yes |
| Bluetooth Connectivity | Yes |
| USB & Auxiliary Input | Yes |
| Others Comfort & Convenience |
|---|
| Adjustable Steering Column | Yes |
| Height Adjustable Driving Seat | Yes |
| Outside Temperature Display | Yes |
| Electric Folding Rear View Mirror | Yes |
| Low Fuel Warning Light | Yes |
| Rear Reading Lamp | Yes |
| Parking Sensors | Yes |
| Bottle Holder | Yes |
| Voice Control | Yes |