| Basic Info |
|---|
| Model Number | 2027 Chrysler Voyager |
| Made In | Canada (Ontario assembly plant) |
| Warranty | 3 yr/36,000 mi basic; 5 yr/60,000 mi powertrain (fleet-oriented coverage) |
| Available Colors | Bright White, Black, Silver, Granite Crystal, Red (fleet dependent) |
| Body Type | Full-size Minivan (7-passenger) |
| Engine |
|---|
| Engine Type | 3.6 L Pentastar V6 gasoline engine |
| Displacement (cc) | 3604 cc |
| Engine Power | 287 hp |
| Torque | 262 lb-ft (355 Nm) |
| No. of Cylinders | 6 |
| Fuel System | Sequential multi-port fuel injection |
| Fuel Type | Regular unleaded gasoline |
| Valve Configuration | DOHC, VVT |
| Charger | Battery Type: 12V auxiliary battery Charging: Not applicable |
| Performance |
|---|
| Maximum Speed | Not officially specified |
| Acceleration Time (0-100 kmph) | Approx. 7.5–8.5 s |
| Transmission |
|---|
| Transmission Type | 9-speed automatic transmission |
| Drive Type | Front-Wheel Drive |
| Gear Box | Automatic 9-speed planetary gearbox |
| Steering |
|---|
| Steering Type | Electric Power Steering |
| Steering Gear Type | Rack and Pinion |
| Minimum Turning Radius | Approx. 11.9 m |
| Suspensions |
|---|
| Front Suspension | Independent MacPherson strut |
| Back Suspension | Independent multi-link |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Length | 5176 mm |
| Width | 1998 mm |
| Height | 1777 mm |
| Wheel Base | 3089 mm |
| Kerb Weight | Approx. 1970–2050 kg |
| Tyres |
|---|
| Tyre Size | 235/65R17 |
| Wheel Size | 17 inch alloy |
| Brake System |
|---|
| Front Brake | Ventilated disc |
| Rear Brake | Solid disc |
| Fuel |
|---|
| Mileage in City | Approx. 19 MPG |
| Mileage on Highway | Approx. 28 MPG |
| Capacities |
|---|
| Seating Capacity | 7 |
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 70 L |
| No. of Doors | 4 sliding doors + rear liftgate |
| Features |
|---|
| Air Conditioner | Yes |
| Heater | Yes |
| AntiLock Braking System | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Power Windows | Yes |
| Leather Seats | Yes |
| Safety |
|---|
| Anti-Lock Braking | Yes |
| Brake Assist | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Door Locks | Yes |
| Child Safety Locks | Yes |
| Rear Seat Belts | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Adjustable Seats | Yes |
| Crash Sensor | Yes |
| Engine Check Warning | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Anti-Theft Device | Yes |
| Entertainment |
|---|
| Touch Screen | Yes |
| Audio System Remote Control | Yes |
| Speakers Front & back | Yes |
| Bluetooth Connectivity | Yes |
| USB & Auxiliary Input | Yes |
| Others Comfort & Convenience |
|---|
| Adjustable Steering Column | Yes |
| Height Adjustable Driving Seat | Yes |
| Electric Adjustable Seats | Yes |
| Digital Clock | Yes |
| Automatic Climate Control | Yes |
| Low Fuel Warning Light | Yes |
| Rear Reading Lamp | Yes |
| Parking Sensors | Yes |
| Bottle Holder | Yes |