| Basic Info |
|---|
| Model Number | 2025 X5 Hybrid |
| Made In | Toledo North |
| Warranty | Basic: 48 month/50,000 miles <br> Powertrain: 48 month/50,000 miles <br> Corrosion Perforation: 144 month/unlimited <br> Roadside: 48 month/unlimited |
| Available Colors | Alpine White, Black Sapphire Metallic, Carbon Black Metallic, Donington Grey Metallic, Manhattan Green Metallic, Marina Bay Blue Metallic, Mineral White Metallic, Toronto Red Metallic, Ametrin Metallic, and Tanzanite Blue II Metallic. |
| Body Type | SUV |
| Engine |
|---|
| Engine Type | 3L I6 Hybrid |
| Engine Power | 308 HP @5000 RPM |
| Torque | 332 lb.-ft. @ 1750 RPM |
| No. of Cylinders | 6 cylinders |
| Fuel Type | Gasoline / Electric |
| Charger | Battery Type: Lead acid battery <br> All Electric Range: 39 miles <br> Charge Time: 240VAC : 3 hours |
| Performance |
|---|
| Maximum Speed | 130 mph (209 km/h) |
| Acceleration Time (0-100 kmph) | 4.6 seconds |
| Transmission |
|---|
| Transmission Type | Automatic |
| Drive Type | All-Wheel Drive |
| Gear Box | 8-Speed |
| Steering |
|---|
| Steering Type | Power |
| Steering Gear Type | Rack & Pinion |
| Minimum Turning Radius | 39.4 feet |
| Suspensions |
|---|
| Front Suspension | Double Wishbone |
| Back Suspension | Multi-Link |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Length | 194.3 in |
| Width | 78.9 in |
| Height | 69.1 in |
| Boot Space | 31.1 cu.ft |
| Wheel Base | 117.1 in |
| Ground Clearance | 8.3 in |
| Kerb Weight | 5,573 lbs |
| Tyres |
|---|
| Wheel Size | 20 x 9-inch front and rear machined w/painted accents aluminum wheels |
| Brake System |
|---|
| Front Brake | Discs |
| Rear Brake | Discs |
| Fuel |
|---|
| Mileage in City | 22 MPG |
| Mileage on Highway | 23 MPG |
| Fuel Type | Gasoline |
| Capacities |
|---|
| Seating Capacity | 5 seater |
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 18.2 US gallons |
| No. of Doors | 4 doors |
| Features |
|---|
| Air Conditioner | Yes |
| Heater | Yes |
| AntiLock Braking System | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Power Windows | Yes |
| Leather Seats | Yes |
| Safety |
|---|
| Anti-Lock Braking | Yes |
| Brake Assist | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Door Locks | Yes |
| Child Safety Locks | Yes |
| Rear Seat Belts | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Adjustable Seats | Yes |
| Tyre Pressure Monitor | Yes |
| Vehicle Stability Control System | Yes |
| Engine Immobilizer | Yes |
| Crash Sensor | Yes |
| Engine Check Warning | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Anti-Theft Device | Yes |
| Entertainment |
|---|
| Touch Screen | Yes |
| Audio System Remote Control | Yes |
| Speakers Front & back | Yes |
| Bluetooth Connectivity | Yes |
| USB & Auxiliary Input | Yes |
| Others Comfort & Convenience |
|---|
| Adjustable Steering Column | Yes |
| Height Adjustable Driving Seat | Yes |
| Electric Adjustable Seats | Yes |
| Electric Folding Rear View Mirror | Yes |
| Automatic Climate Control | Yes |
| Low Fuel Warning Light | Yes |
| Rear Reading Lamp | Yes |
| Parking Sensors | Yes |
| Bottle Holder | Yes |