| Basic Info |
|---|
| Model Number | ID.7 2026 |
| Made In | Germany |
| Warranty | 4-year/50,000-mile new vehicle limited warranty |
| Body Type | wagon |
| Engine |
|---|
| Engine Type | Electric |
| Engine Power | 282 Horsepower |
| Torque | 402 Pound-Feet |
| Charger | Yes <br> Battery: 82.0-Kilowatt-Hour Lithium-Ion (77.0 kWH Usable) <br> EV Range: 300 Miles (est. on WLTP figures) <br> |
| Performance |
|---|
| Maximum Speed | 180 km/h (112 mph) |
| Acceleration Time (0-100 kmph) | 6.7 seconds |
| Transmission |
|---|
| Transmission Type | Automatic |
| Drive Type | Rear-Wheel Drive |
| Gear Box | Single-Speed |
| Steering |
|---|
| Steering Type | Electric |
| Suspensions |
|---|
| Front Suspension | MacPherson struts |
| Back Suspension | Multi-link |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Length | 4,961 mm |
| Width | 1,862 mm |
| Height | 1,536 mm |
| Wheel Base | 2,971 mm |
| Kerb Weight | 5,125 lbs |
| Tyres |
|---|
| Tyre Size | 21 inches |
| Wheel Size | 21 in x 9 in |
| Brake System |
|---|
| Front Brake | Discs |
| Rear Brake | Discs |
| Fuel |
|---|
| Mileage in City | 710 km |
| Mileage on Highway | 480 km |
| Fuel Type | Electric |
| Capacities |
|---|
| Seating Capacity | 5-Seater |
| Fuel Tank Capacity (Litres) | N/A |
| No. of Doors | 4 Doors |
| Features |
|---|
| Air Conditioner | Yes |
| Heater | Yes |
| AntiLock Braking System | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Power Windows | Yes |
| Safety |
|---|
| Anti-Lock Braking | Yes |
| Brake Assist | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Door Locks | Yes |
| Rear Seat Belts | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Adjustable Seats | Yes |
| Vehicle Stability Control System | Yes |
| Engine Immobilizer | Yes |
| Crash Sensor | Yes |
| Engine Check Warning | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Anti-Theft Device | Yes |
| Entertainment |
|---|
| Touch Screen | Yes |
| Audio System Remote Control | Yes |
| Bluetooth Connectivity | Yes |
| USB & Auxiliary Input | Yes |
| Others Comfort & Convenience |
|---|
| Adjustable Steering Column | Yes |
| Height Adjustable Driving Seat | Yes |
| Electric Adjustable Seats | Yes |
| Electric Folding Rear View Mirror | Yes |
| Automatic Climate Control | Yes |
| Low Fuel Warning Light | Yes |
| Rear Reading Lamp | Yes |
| Parking Sensors | Yes |
| Bottle Holder | Yes |