| Basic Info |
|---|
| Model Number | 2026 Skoda Epiq |
| Made In | Czech Republic / Spain (VW Group production) |
| Warranty | To be confirmed (VW Group standard EV coverage expected) |
| Available Colors | Standard Skoda EV palette (multiple metallic and solid options expected) |
| Body Type | Compact Electric SUV (B-Segment Crossover) |
| Engine |
|---|
| Engine Type | Single Electric Motor (Front-Wheel Drive) |
| Displacement (cc) | Not applicable (Electric Vehicle) |
| Engine Power | 116 hp to 211 hp (depending on variant) |
| Torque | Approx. 290 Nm (top variant) |
| No. of Cylinders | Not applicable |
| Fuel System | Battery Electric (BEV) |
| Fuel Type | Electric |
| Valve Configuration | Not applicable |
| Charger | Battery: 38.5 kWh to 55 kWh lithium-ion battery Charging: AC up to 11 kW, DC fast charging up to approx. 125 kW |
| Performance |
|---|
| Maximum Speed | 150 km/h to 160 km/h |
| Acceleration Time (0-100 kmph) | Approx. 7.4 s (top variant) |
| Transmission |
|---|
| Transmission Type | Single-speed automatic |
| Drive Type | Front-Wheel Drive (FWD) |
| Gear Box | Single-speed reduction gear |
| Steering |
|---|
| Steering Type | Electric Power Steering |
| Steering Gear Type | Rack and Pinion |
| Minimum Turning Radius | Approx. 10.4 m to 10.6 m |
| Suspensions |
|---|
| Shock Absorbers Type | Independent suspension setup |
| Front Suspension | MacPherson Strut |
| Back Suspension | Torsion Beam / Multi-link (variant dependent) |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Length | Approx. 4171 mm |
| Width | Approx. 1798 mm |
| Height | Approx. 1581 mm |
| Boot Space | Approx. 475 L |
| Wheel Base | Approx. 2601 mm |
| Ground Clearance | To be confirmed |
| Kerb Weight | Approx. 1500 kg range (variant dependent) |
| Tyres |
|---|
| Tyre Size | Approx. 19 to 21 inch (variant dependent) |
| Tyre Type | All-season radial |
| Wheel Size | 19 to 21 inch alloy wheels |
| Brake System |
|---|
| Front Brake | Ventilated Disc |
| Rear Brake | Disc with regenerative braking |
| Fuel |
|---|
| Mileage in City | Approx. 13 kWh/100 km (efficiency) |
| Mileage on Highway | Approx. 315 km to 430 km range (variant dependent) |
| Capacities |
|---|
| Seating Capacity | 5 persons |
| Fuel Tank Capacity (Litres) | Not applicable |
| No. of Doors | 5 Doors |
| Features |
|---|
| Air Conditioner | Yes |
| Heater | Yes |
| AntiLock Braking System | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Power Windows | Yes |
| Leather Seats | Yes |
| Safety |
|---|
| Anti-Lock Braking | Yes |
| Brake Assist | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Door Locks | Yes |
| Child Safety Locks | Yes |
| Xenon Headlamps | Yes |
| Rear Seat Belts | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Adjustable Seats | Yes |
| Tyre Pressure Monitor | Yes |
| Engine Immobilizer | Yes |
| Crash Sensor | Yes |
| Engine Check Warning | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Anti-Theft Device | Yes |
| Entertainment |
|---|
| Touch Screen | Yes |
| Audio System Remote Control | Yes |
| Speakers Front & back | Yes |
| Bluetooth Connectivity | Yes |
| USB & Auxiliary Input | Yes |
| Others Comfort & Convenience |
|---|
| Adjustable Steering Column | Yes |
| Height Adjustable Driving Seat | Yes |
| Electric Adjustable Seats | Yes |
| Digital Clock | Yes |
| Outside Temperature Display | Yes |
| Smoke Headlamps | Yes |
| Electric Folding Rear View Mirror | Yes |
| Low Fuel Warning Light | Yes |
| Parking Sensors | Yes |
| Smart Access Card Entry | Yes |
| Voice Control | Yes |