| Basic Info |
|---|
| Model Number | 2026 BMW M2 CS |
| Made In | Germany |
| Warranty | Basic and Powertrain: 48 month/50,000 miles <br> Corrosion Perforation: 144 month/unlimited <br> Roadside: 48 month/unlimited |
| Available Colors | Black Sapphire MetallicBrooklyn Grey MetallicPortimao Blue Metallic |
| Body Type | Coupe |
| Engine |
|---|
| Engine Type | 3L I6 ICE |
| Engine Power | 523 HP @6250 RPM |
| Torque | 479 lb.-ft. @ 2750 RPM |
| Performance |
|---|
| Maximum Speed | 188 mph (302 km/h) |
| Acceleration Time (0-100 kmph) | 3.8 seconds |
| Transmission |
|---|
| Transmission Type | Automatic |
| Drive Type | Rear-wheel drive |
| Gear Box | 8-speed |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Length | 180.6 in |
| Width | 74.3 in |
| Height | 54.9 in |
| Boot Space | 13.8 cubic feet |
| Wheel Base | 108.1 in |
| Ground Clearance | 4.7 in |
| Kerb Weight | 3770 lbs |
| Tyres |
|---|
| Wheel Size | 19 x 9.5-inch front and 20 x 10.5-inch rear bronze forged aluminum wheels |
| Brake System |
|---|
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Fuel |
|---|
| Mileage in City | 16 MPG |
| Mileage on Highway | 23 MPG |
| Fuel Type | Premium Unleaded Petrol / Gasoline |
| Capacities |
|---|
| Seating Capacity | 4 seater |
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 13.7 gallons |
| No. of Doors | 2 doors |
| Features |
|---|
| Air Conditioner | Yes |
| Heater | Yes |
| AntiLock Braking System | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Power Windows | Yes |
| Leather Seats | Yes |
| Safety |
|---|
| Anti-Lock Braking | Yes |
| Brake Assist | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Door Locks | Yes |
| Child Safety Locks | Yes |
| Night Rear View Mirror | Yes |
| Rear Seat Belts | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Adjustable Seats | Yes |
| Tyre Pressure Monitor | Yes |
| Vehicle Stability Control System | Yes |
| Engine Immobilizer | Yes |
| Crash Sensor | Yes |
| Engine Check Warning | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Anti-Theft Device | Yes |
| Entertainment |
|---|
| Touch Screen | Yes |
| Radio | Yes |
| Audio System Remote Control | Yes |
| Speakers Front & back | Yes |
| Bluetooth Connectivity | Yes |
| USB & Auxiliary Input | Yes |
| Others Comfort & Convenience |
|---|
| Adjustable Steering Column | Yes |
| Height Adjustable Driving Seat | Yes |
| Electric Adjustable Seats | Yes |
| Electric Folding Rear View Mirror | Yes |
| Automatic Climate Control | Yes |
| Low Fuel Warning Light | Yes |
| Parking Sensors | Yes |
| Bottle Holder | Yes |
| Voice Control | Yes |