| Basic Info |
|---|
| Model Number | 2027 Haval H7 |
| Made In | China |
| Warranty | 7-year / unlimited km or 200,000 km |
| Available Colors | Hamilton White, Golden Black, Moon Grey, Onyx Black, Stealth Grey and Dusk Orange |
| Body Type | SUV |
| Engine |
|---|
| Engine Type | 1.5L Turbocharged Hybrid / 2.0L Turbocharged Petrol |
| Displacement (cc) | 1,499 cc to 1,997 cc |
| Engine Power | 228 hp to 244 hp |
| Torque | 380 Nm to 540 Nm |
| No. of Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol/Gasoline and Hybrid |
| Valve Configuration | 16-valve |
| Charger | Battery Type: Lithium-ion <br> Capacity: 1.53-19.09 kWh <br> Range: 91-105 km |
| Performance |
|---|
| Maximum Speed | 137 mph |
| Acceleration Time (0-100 kmph) | 8.5 to 9.6 sec |
| Transmission |
|---|
| Transmission Type | DCT or DHT |
| Drive Type | FWD and AWD |
| Gear Box | 9-speed |
| Steering |
|---|
| Steering Type | Electric Power |
| Steering Gear Type | Rack Pinion |
| Minimum Turning Radius | 5.8 m |
| Suspensions |
|---|
| Shock Absorbers Type | Gas-filled |
| Front Suspension | Independent MacPherson Strut |
| Back Suspension | Multi-Link |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Length | 4,705 mm |
| Width | 1,908 mm |
| Height | 1,780 mm |
| Boot Space | 17.1 cu.ft to 48.1 cu.ft |
| Wheel Base | 2,810 mm |
| Ground Clearance | 210 mm |
| Kerb Weight | 1,775 kg - 1,810 kg |
| Tyres |
|---|
| Tyre Size | 235/65R18 or 235/60R19 |
| Wheel Size | 18-inch or 19-inch |
| Brake System |
|---|
| Front Brake | Ventilated disc |
| Rear Brake | Solid disc |
| Fuel |
|---|
| Mileage in City | 21 to 33 MPG |
| Mileage on Highway | 28 to 41 MPG |
| Fuel Type | Petrol/Gasoline and Hybrid |
| Capacities |
|---|
| Seating Capacity | 5-7 Seater |
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 15.8 to 18.5 gallons |
| No. of Doors | 5 Doors |
| Features |
|---|
| Air Conditioner | Yes |
| Heater | Yes |
| AntiLock Braking System | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Power Windows | Yes |
| Safety |
|---|
| Anti-Lock Braking | Yes |
| Brake Assist | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Door Locks | Yes |
| Child Safety Locks | Yes |
| Rear Seat Belts | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Adjustable Seats | Yes |
| Vehicle Stability Control System | Yes |
| Engine Immobilizer | Yes |
| Crash Sensor | Yes |
| Engine Check Warning | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Anti-Theft Device | Yes |
| Entertainment |
|---|
| Touch Screen | Yes |
| Audio System Remote Control | Yes |
| Speakers Front & back | Yes |
| Bluetooth Connectivity | Yes |
| USB & Auxiliary Input | Yes |
| Others Comfort & Convenience |
|---|
| Adjustable Steering Column | Yes |
| Height Adjustable Driving Seat | Yes |
| Digital Clock | Yes |
| Smoke Headlamps | Yes |
| Electric Folding Rear View Mirror | Yes |
| Automatic Climate Control | Yes |
| Low Fuel Warning Light | Yes |
| Rear Reading Lamp | Yes |
| Parking Sensors | Yes |
| Bottle Holder | Yes |