| Basic Info |
|---|
| Model Number | 2027 Fiat Giga Panda |
| Made In | Italy |
| Warranty | 2 years unlimited km; optional extended plans |
| Available Colors | Citrus Yellow, Arctic White, Urban Grey, Deep Blue, Cherry Red |
| Body Type | Compact Urban SUV / Crossover |
| Engine |
|---|
| Engine Type | 1.2L FireFly Turbocharged I3 <br> 100 kW Electric Motor |
| Displacement (cc) | 1,199 cc (petrol) |
| Engine Power | 100 hp (petrol) <br> 136 hp (electric) |
| Torque | 190 Nm (petrol) <br> 250 Nm (electric) |
| No. of Cylinders | 3 (petrol) <br> N/A (electric) |
| Fuel System | Direct injection <br> EV system |
| Fuel Type | Petrol / Electric |
| Valve Configuration | DOHC (petrol) |
| Charger | Fast charging supported (10?80% 30 min) <br> Li ion 40 kWh (electric) |
| Performance |
|---|
| Maximum Speed | 180 km/h (petrol) <br> 160 km/h (electric) |
| Acceleration Time (0-100 kmph) | 9.5 s (petrol) <br> 8.2 s (electric) |
| Transmission |
|---|
| Transmission Type | 6-speed manual <br> Single speed EV |
| Drive Type | FWD (petrol) <br> AWD (electric optional) |
| Gear Box | 6-speed manual <br> Single speed EV |
| Steering |
|---|
| Steering Type | Electric Power Steering |
| Minimum Turning Radius | 5.0?m |
| Suspensions |
|---|
| Shock Absorbers Type | Independent with tuned dampers |
| Front Suspension | MacPherson strut |
| Back Suspension | Torsion beam <br> multi-link (EV) |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Length | 4,030 mm |
| Width | 1,740 mm |
| Height | 1,600 mm |
| Boot Space | 450 L |
| Wheel Base | 2,520 mm |
| Ground Clearance | 180 mm |
| Kerb Weight | 1,240 kg |
| Tyres |
|---|
| Tyre Size | 195/55R16 |
| Tyre Type | All season radial |
| Wheel Size | 16?inch alloy |
| Brake System |
|---|
| Front Brake | Ventilated disc |
| Rear Brake | Disc |
| Fuel |
|---|
| Mileage in City | 6.2 L/100 km (petrol) |
| Mileage on Highway | 5.5 L/100 km (petrol) |
| Capacities |
|---|
| Seating Capacity | 5 seater |
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 45 L |
| No. of Doors | 5 doors |
| Features |
|---|
| Air Conditioner | Yes |
| Heater | Yes |
| AntiLock Braking System | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Power Windows | Yes |
| Safety |
|---|
| Anti-Lock Braking | Yes |
| Brake Assist | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Door Locks | Yes |
| Child Safety Locks | Yes |
| Rear Seat Belts | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Adjustable Seats | Yes |
| Vehicle Stability Control System | Yes |
| Crash Sensor | Yes |
| Engine Check Warning | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Anti-Theft Device | Yes |
| Entertainment |
|---|
| Touch Screen | Yes |
| Speakers Front & back | Yes |
| Bluetooth Connectivity | Yes |
| USB & Auxiliary Input | Yes |
| Others Comfort & Convenience |
|---|
| Adjustable Steering Column | Yes |
| Height Adjustable Driving Seat | Yes |
| Digital Clock | Yes |
| Electric Folding Rear View Mirror | Yes |
| Low Fuel Warning Light | Yes |
| Rear Reading Lamp | Yes |
| Parking Sensors | Yes |
| Bottle Holder | Yes |