| Basic Info |
|---|
| Model Number | 2026 IX |
| Made In | Germany |
| Warranty | 4-year/50,000-mile bumper-to-bumper warranty |
| Available Colors | Alpine White, Black Sapphire Metallic, Mineral White Metallic, Arctic Race Blue Metallic, Dune Grey Metallic, and Frozen Deep Grey Metallic |
| Body Type | SUV |
| Engine |
|---|
| Engine Type | Electric |
| Engine Power | 402 HP |
| Torque | 516 lb.-ft. |
| Charger | Battery Type: Lead acid battery <br> All Electric Range 279 miles |
| Performance |
|---|
| Maximum Speed | 155 mph (250 km/h) |
| Acceleration Time (0-100 kmph) | 5.1 seconds |
| Transmission |
|---|
| Transmission Type | Automatic |
| Drive Type | All-Wheel Drive |
| Gear Box | Single-Speed |
| Steering |
|---|
| Steering Type | Electric |
| Steering Gear Type | Rack &Pinion |
| Minimum Turning Radius | 42.0 ft |
| Suspensions |
|---|
| Shock Absorbers Type | Depends on trim level |
| Front Suspension | Double Wishbone |
| Back Suspension | Multi-Link |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Length | 4,965 mm |
| Width | 1,970 mm |
| Height | 1,695 mm |
| Boot Space | 17.7 cu. ft |
| Wheel Base | 3,000 mm |
| Ground Clearance | 224 mm |
| Kerb Weight | 5,567 lbs |
| Tyres |
|---|
| Tyre Size | 235/60R20 |
| Wheel Size | 20 inch |
| Brake System |
|---|
| Front Brake | Discs |
| Rear Brake | Discs |
| Fuel |
|---|
| Mileage in City | 324 miles |
| Mileage on Highway | 290 miles |
| Fuel Type | Electric |
| Capacities |
|---|
| Seating Capacity | 5 seater |
| No. of Doors | 4 doors |
| Features |
|---|
| Air Conditioner | Yes |
| Heater | Yes |
| AntiLock Braking System | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Power Windows | Yes |
| Leather Seats | Yes |
| Safety |
|---|
| Anti-Lock Braking | Yes |
| Brake Assist | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Door Locks | Yes |
| Child Safety Locks | Yes |
| Rear Seat Belts | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Adjustable Seats | Yes |
| Crash Sensor | Yes |
| Engine Check Warning | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Anti-Theft Device | Yes |
| Entertainment |
|---|
| Touch Screen | Yes |
| Audio System Remote Control | Yes |
| Speakers Front & back | Yes |
| Bluetooth Connectivity | Yes |
| USB & Auxiliary Input | Yes |
| Others Comfort & Convenience |
|---|
| Adjustable Steering Column | Yes |
| Height Adjustable Driving Seat | Yes |
| Electric Adjustable Seats | Yes |
| Smoke Headlamps | Yes |
| Electric Folding Rear View Mirror | Yes |
| Automatic Climate Control | Yes |
| Low Fuel Warning Light | Yes |
| Parking Sensors | Yes |
| Bottle Holder | Yes |