| Basic Info |
|---|
| Model Number | Q6 e-Tron 2027 |
| Made In | Germany |
| Warranty | Typically 4-year/50,000-mile basic warranty, with an 8-year/100,000-mile battery warranty |
| Available Colors | Various Audi colors, including metallic and pearl finishes |
| Body Type | Mid-size SUV |
| Engine |
|---|
| Engine Type | Dual electric motors (e-quattro) |
| Engine Power | Up to 456 HP (340 kW nominal) with launch control |
| Torque | Up to 855 Nm (631 lb-ft) |
| Charger | Battery Type: Lithium-ion <br> Capacity: 100 kWh (94.9 kWh usable) <br> Charging Speed: Up to 260 kW DC Fast Charging <br> Charging Time: 10-80% in about 22 minutes <br> Range: Up to 625 km (388 miles) depending on configuration |
| Performance |
|---|
| Maximum Speed | Up to 210 km/h (131 mph) |
| Acceleration Time (0-100 kmph) | Approximately 5.9 seconds |
| Transmission |
|---|
| Transmission Type | Single-speed automatic |
| Drive Type | All-wheel drive (quattro), with rear-wheel drive models available |
| Steering |
|---|
| Steering Type | Power |
| Steering Gear Type | Rack-Pinion |
| Suspensions |
|---|
| Front Suspension | Multi-Link |
| Back Suspension | Multi-Link |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Length | 4,771 mm (15.6 ft) |
| Width | 1,993 mm (6.5 ft) |
| Height | 1,648 mm (5.4 ft) |
| Boot Space | 526 liters |
| Wheel Base | 2,899 mm (9.5 ft) |
| Kerb Weight | Up to 2,400 kg |
| Tyres |
|---|
| Tyre Size | Various sizes depending on wheel choice |
| Wheel Size | 19-20 inches |
| Brake System |
|---|
| Front Brake | Discs |
| Rear Brake | Discs |
| Fuel |
|---|
| Mileage in City | 105 MPGe |
| Mileage on Highway | 93 MPGe |
| Capacities |
|---|
| Seating Capacity | 5 seater |
| No. of Doors | 4 doors |
| Features |
|---|
| Air Conditioner | Yes |
| Heater | Yes |
| AntiLock Braking System | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Power Windows | Yes |
| Safety |
|---|
| Anti-Lock Braking | Yes |
| Brake Assist | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Door Locks | Yes |
| Child Safety Locks | Yes |
| Rear Seat Belts | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Adjustable Seats | Yes |
| Tyre Pressure Monitor | Yes |
| Vehicle Stability Control System | Yes |
| Crash Sensor | Yes |
| Engine Check Warning | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Anti-Theft Device | Yes |
| Entertainment |
|---|
| Touch Screen | Yes |
| Audio System Remote Control | Yes |
| Speakers Front & back | Yes |
| Bluetooth Connectivity | Yes |
| USB & Auxiliary Input | Yes |
| Others Comfort & Convenience |
|---|
| Adjustable Steering Column | Yes |
| Height Adjustable Driving Seat | Yes |
| Electric Folding Rear View Mirror | Yes |
| Automatic Climate Control | Yes |
| Low Fuel Warning Light | Yes |
| Rear Reading Lamp | Yes |
| Parking Sensors | Yes |
| Smart Access Card Entry | Yes |
| Bottle Holder | Yes |
| Voice Control | Yes |