| Basic Info |
|---|
| Model Number | 2026 Seat Tarraco |
| Made In | Wolfsburg, Germany |
| Warranty | 3-year/60,000-mile |
| Available Colors | Dark Camouflage, Dolphin Grey Metallic, and various Black, Blue, Green, Silver, and White |
| Body Type | SUV |
| Engine |
|---|
| Engine Type | 1.5-litre <br> 2.0-litre petrol (TSI) engines <br> 2.0-litre diesel (TDI) |
| Displacement (cc) | 1,498 cc to 1,984 cc |
| Engine Power | 148 hp to 242 hp |
| Torque | 250 Nm to 400 Nm |
| No. of Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol (TSI) and Diesel (TDI) |
| Valve Configuration | 16-valve |
| Charger | Battery Type: EFB or AGM <br> Capacity: 60Ah - 72Ah <br> Range: 44-49 km |
| Performance |
|---|
| Maximum Speed | 122-142 mph |
| Acceleration Time (0-100 kmph) | 7.6 sec to 10.1 sec |
| Transmission |
|---|
| Transmission Type | Automatic |
| Drive Type | FWD an AWD |
| Gear Box | 7-speed |
| Steering |
|---|
| Steering Type | Electric Power |
| Steering Gear Type | Rack and Pinion |
| Minimum Turning Radius | 11.9 m |
| Suspensions |
|---|
| Shock Absorbers Type | Gas Pressure |
| Front Suspension | Independent McPherson struts |
| Back Suspension | Multi-Link |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Length | 4,735 mm |
| Width | 1,839 mm |
| Height | 1,658–1,674 mm |
| Boot Space | 8.1 to 62.7 cu.ft |
| Wheel Base | 2,790 mm |
| Ground Clearance | 190 mm |
| Kerb Weight | 1,592 kg – 1,845 kg |
| Tyres |
|---|
| Tyre Size | 215/65 R17, 235/55 R18, 235/50 R19 and 255/40 R20 |
| Wheel Size | 17 to 20 inch |
| Brake System |
|---|
| Front Brake | Discs |
| Rear Brake | Discs |
| Fuel |
|---|
| Mileage in City | 30.1 to 42.2 mpg |
| Mileage on Highway | 38 to 60 mpg |
| Fuel Type | Petrol (TSI) and Diesel (TDI) |
| Capacities |
|---|
| Seating Capacity | 7 seater |
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 15.3 gallons |
| No. of Doors | 5 Doors |
| Features |
|---|
| Air Conditioner | Yes |
| Heater | Yes |
| AntiLock Braking System | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Power Windows | Yes |
| Leather Seats | Yes |
| Safety |
|---|
| Anti-Lock Braking | Yes |
| Brake Assist | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Door Locks | Yes |
| Rear Seat Belts | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Adjustable Seats | Yes |
| Vehicle Stability Control System | Yes |
| Engine Immobilizer | Yes |
| Crash Sensor | Yes |
| Engine Check Warning | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Entertainment |
|---|
| Touch Screen | Yes |
| Audio System Remote Control | Yes |
| Speakers Front & back | Yes |
| Bluetooth Connectivity | Yes |
| USB & Auxiliary Input | Yes |
| Others Comfort & Convenience |
|---|
| Adjustable Steering Column | Yes |
| Height Adjustable Driving Seat | Yes |
| Digital Clock | Yes |
| Outside Temperature Display | Yes |
| Electric Folding Rear View Mirror | Yes |
| Automatic Climate Control | Yes |
| Low Fuel Warning Light | Yes |
| Rear Reading Lamp | Yes |
| Parking Sensors | Yes |
| Bottle Holder | Yes |