| Basic Info |
|---|
| Model Number | 2027 BYD Song Ultra |
| Made In | China |
| Warranty | Basic: 6 years/150,000 km <br> Battery: Lifetime warranty <br> Powertrain: 8 years or 150,000 km <br> Anti-Corrosion: 12 years/unlimited km |
| Available Colors | Volcanic Gray, Snow Mountain White, Mist Purple, Milky Way Beige, Palm Green, and Obsidian Black |
| Body Type | Electric SUV |
| Engine |
|---|
| Engine Type | Single Electric Motor |
| Engine Power | 322 to 362 hp |
| Torque | 305 Nm |
| Fuel Type | Electric |
| Charger | Battery Type: LFP <br> Range: 620 km or 710 km <br> Capacity: 68.4 kWh or 82.7 kWh <br> Voltage: 800V |
| Performance |
|---|
| Maximum Speed | 210 km/h |
| Acceleration Time (0-100 kmph) | 4 to 5 sec |
| Transmission |
|---|
| Transmission Type | Automatic |
| Drive Type | Rear Wheel Drive |
| Gear Box | Single Speed |
| Steering |
|---|
| Steering Type | Electric Power |
| Steering Gear Type | Rack and Pinion |
| Minimum Turning Radius | 5.6 m |
| Suspensions |
|---|
| Shock Absorbers Type | Frequency Selective Damping |
| Front Suspension | MacPherson Strut |
| Back Suspension | Multi-Link |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Length | 4,850 mm |
| Width | 1,910 mm |
| Height | 1,670 mm |
| Boot Space | 25.78 cu.ft |
| Wheel Base | 2,840 mm |
| Ground Clearance | Approx 180 mm |
| Kerb Weight | 1,990 kg – 2,050 kg |
| Tyres |
|---|
| Tyre Size | 235 50 R19 |
| Tyre Type | All Season |
| Wheel Size | 19 inch alloy |
| Brake System |
|---|
| Front Brake | Ventilated Disc |
| Rear Brake | Ventilated Disc |
| Fuel |
|---|
| Mileage in City | TBC |
| Mileage on Highway | TBC |
| Fuel Type | Electric |
| Capacities |
|---|
| Seating Capacity | 5 |
| No. of Doors | 5 |
| Features |
|---|
| Air Conditioner | Yes |
| Heater | Yes |
| AntiLock Braking System | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Power Windows | Yes |
| Leather Seats | Yes |
| Safety |
|---|
| Anti-Lock Braking | Yes |
| Brake Assist | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Door Locks | Yes |
| Child Safety Locks | Yes |
| Rear Seat Belts | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Adjustable Seats | Yes |
| Crash Sensor | Yes |
| Engine Check Warning | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Anti-Theft Device | Yes |
| Entertainment |
|---|
| Touch Screen | Yes |
| Audio System Remote Control | Yes |
| Speakers Front & back | Yes |
| Bluetooth Connectivity | Yes |
| USB & Auxiliary Input | Yes |
| Others Comfort & Convenience |
|---|
| Adjustable Steering Column | Yes |
| Height Adjustable Driving Seat | Yes |
| Digital Clock | Yes |
| Electric Folding Rear View Mirror | Yes |
| Automatic Climate Control | Yes |
| Low Fuel Warning Light | Yes |
| Rear Reading Lamp | Yes |
| Parking Sensors | Yes |
| Bottle Holder | Yes |