| Basic Info |
|---|
| Model Number | EX90 2025 |
| Warranty | Basic Warranty 48 month/50,000 miles Powertrain Warranty 48 month/50,000 miles Corrosion Perforation Warranty 144 month/unlimited Roadside Warranty 48 month/unlimited Traction Battery Warranty 96 month/100,000 miles |
| Available Colors | Crystal White, Onyx Black, Denim Blue, Platinum Grey, Vapour Grey, Mulberry Red, Sand Dune, and Silver Dawn |
| Body Type | SUV / Crossover |
| Engine |
|---|
| Engine Type | EV |
| Engine Power | 329 HP |
| Torque | 354 lb.-ft |
| Charger | Battery Type Lithium ion (Li-ion) Battery Capacity 92 kWh |
| Performance |
|---|
| Maximum Speed | 180 km/h |
| Acceleration Time (0-100 kmph) | 4.9 seconds |
| Transmission |
|---|
| Transmission Type | Automatic |
| Drive Type | Rear-Wheel Drive |
| Gear Box | single-speed |
| Steering |
|---|
| Steering Type | Electric Power Steering |
| Steering Gear Type | Rack & Pinion |
| Minimum Turning Radius | 11.8 m |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Length | 5,037 mm |
| Width | 1,964 mm |
| Height | 1,744 mm |
| Wheel Base | 2,985 mm |
| Kerb Weight | 5,545 lbs |
| Tyres |
|---|
| Wheel Size | 20 x 8.5-inch front and 20 x 9.5-inch rear machined w/painted accents aluminum wheels |
| Brake System |
|---|
| Front Brake | Ventilated disc |
| Rear Brake | Ventilated disc |
| Fuel |
|---|
| Mileage in City | 86 MPGe |
| Mileage on Highway | 82 MPGe |
| Fuel Type | Gasoline |
| Capacities |
|---|
| Seating Capacity | 7 seats |
| No. of Doors | 5 doors |
| Features |
|---|
| Air Conditioner | Yes |
| Heater | Yes |
| AntiLock Braking System | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Power Windows | Yes |
| Safety |
|---|
| Anti-Lock Braking | Yes |
| Brake Assist | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Door Locks | Yes |
| Child Safety Locks | Yes |
| Rear Seat Belts | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Adjustable Seats | Yes |
| Keyless Entry | Yes |
| Vehicle Stability Control System | Yes |
| Engine Immobilizer | Yes |
| Crash Sensor | Yes |
| Centrally Mounted Fuel Tank | Yes |
| Engine Check Warning | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Anti-Theft Device | Yes |
| Entertainment |
|---|
| Touch Screen | Yes |
| Radio | Yes |
| Speakers Front & back | Yes |
| Bluetooth Connectivity | Yes |
| USB & Auxiliary Input | Yes |
| Others Comfort & Convenience |
|---|
| Adjustable Steering Column | Yes |
| Height Adjustable Driving Seat | Yes |
| Digital Clock | Yes |
| Outside Temperature Display | Yes |
| Electric Folding Rear View Mirror | Yes |
| Automatic Climate Control | Yes |
| Low Fuel Warning Light | Yes |
| Rear Reading Lamp | Yes |
| Parking Sensors | Yes |
| Bottle Holder | Yes |