| Basic Info |
|---|
| Model Number | 2027 Toyota Yaris (Sedan / iA redesign) |
| Made In | Japan / France / Thailand (global production depending on market) |
| Warranty | 3 to 5 years / 100,000 km (market dependent) |
| Available Colors | White, Black, Silver, Red, Blue, Grey |
| Body Type | Subcompact Hatchback / Sedan |
| Engine |
|---|
| Engine Type | 1.5 L Inline-4 Petrol / Hybrid (variant dependent) |
| Displacement (cc) | 1490 to 1498 cc |
| Engine Power | 116 to 130 hp (approx. hybrid/petrol variants) |
| Torque | 120 to 145 Nm |
| No. of Cylinders | 4 |
| Fuel System | Direct Injection / Hybrid Synergy Drive |
| Fuel Type | Petrol / Hybrid Petrol |
| Valve Configuration | DOHC 16-Valve with VVT-i |
| Performance |
|---|
| Maximum Speed | 175 to 180 km/h |
| Acceleration Time (0-100 kmph) | 9.5 to 12.0 seconds (variant dependent) |
| Transmission |
|---|
| Transmission Type | CVT / 6-Speed Manual (select markets) |
| Drive Type | Front Wheel Drive / AWD (GR variant) |
| Steering |
|---|
| Steering Type | Electric Power Steering |
| Steering Gear Type | Rack and Pinion |
| Minimum Turning Radius | 5.1 m |
| Suspensions |
|---|
| Shock Absorbers Type | Gas filled Dampers |
| Front Suspension | MacPherson strut |
| Back Suspension | Torsion Beam / Multi-link (GR AWD) |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Length | 4145 mm |
| Width | 1730 mm |
| Height | 1480 mm |
| Boot Space | 286 L |
| Wheel Base | 2,560 mm |
| Ground Clearance | 160 mm |
| Kerb Weight | 1,050 to 1150 kg |
| Tyres |
|---|
| Tyre Size | 185/60 R15 to 205/55 R16 |
| Tyre Type | Tubeless radial |
| Wheel Size | 15 to 16 inch Alloy Wheels |
| Brake System |
|---|
| Front Brake | Ventilated Disc |
| Rear Brake | Drum / Disc (variant dependent) |
| Fuel |
|---|
| Mileage in City | 18 to 25 km/L (Hybrid higher) |
| Mileage on Highway | 20 to 28 km/L (Hybrid higher) |
| Capacities |
|---|
| Seating Capacity | 5 persons |
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 40 to 42 L |
| No. of Doors | 4 to 5 (market dependent) |
| Features |
|---|
| Air Conditioner | Yes |
| Heater | Yes |
| AntiLock Braking System | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Power Windows | Yes |
| Leather Seats | Yes |
| Safety |
|---|
| Anti-Lock Braking | Yes |
| Brake Assist | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Door Locks | Yes |
| Child Safety Locks | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Adjustable Seats | Yes |
| Keyless Entry | Yes |
| Tyre Pressure Monitor | Yes |
| Engine Immobilizer | Yes |
| Crash Sensor | Yes |
| Centrally Mounted Fuel Tank | Yes |
| Engine Check Warning | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Anti-Theft Device | Yes |
| Entertainment |
|---|
| DVD Player | Yes |
| Touch Screen | Yes |
| Radio | Yes |
| Bluetooth Connectivity | Yes |
| USB & Auxiliary Input | Yes |
| Others Comfort & Convenience |
|---|
| Adjustable Steering Column | Yes |
| Height Adjustable Driving Seat | Yes |
| Electric Adjustable Seats | Yes |
| Digital Clock | Yes |
| Electric Folding Rear View Mirror | Yes |
| Automatic Climate Control | Yes |
| Low Fuel Warning Light | Yes |
| Rear Reading Lamp | Yes |
| Parking Sensors | Yes |
| Bottle Holder | Yes |