| Basic Info |
|---|
| Model Number | Topolino 2027 |
| Made In | Kenitra, Morocco |
| Warranty | 2-3 year |
| Available Colors | Verde Vita and Corallo |
| Body Type | Hatchback or Mini Car |
| Engine |
|---|
| Engine Type | Electric |
| Engine Power | 8 hp |
| Torque | 44 Nm |
| Fuel Type | Electric |
| Charger | Battery Type: Lithium-ion <br> Capacity: 5.5 kWh <br> Range: 47 miles <br> Charging Time: Approx. 4 hours |
| Performance |
|---|
| Maximum Speed | 28 mph |
| Acceleration Time (0-100 kmph) | 10 sec |
| Transmission |
|---|
| Transmission Type | Automatic |
| Drive Type | Front-wheel drive |
| Gear Box | Single-Speed |
| Steering |
|---|
| Steering Type | Electric Power |
| Steering Gear Type | Rack and Pinion |
| Minimum Turning Radius | 3.6 m |
| Suspensions |
|---|
| Shock Absorbers Type | Twin-Tube Gas Pressure |
| Front Suspension | MacPherson Strut |
| Back Suspension | Torsion Bar |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Length | 2,535 mm |
| Width | 1,400 mm |
| Height | 1,530 mm |
| Boot Space | 2.2 cu.ft |
| Wheel Base | 1,730 mm |
| Ground Clearance | 150 mm |
| Kerb Weight | 562 kg |
| Tyres |
|---|
| Tyre Size | 155/65R14 |
| Tyre Type | All-Season |
| Wheel Size | 14-inch |
| Brake System |
|---|
| Front Brake | Discs |
| Rear Brake | Drums |
| Fuel |
|---|
| Mileage in City | TBC |
| Mileage on Highway | TBC |
| Fuel Type | Electric |
| Capacities |
|---|
| Seating Capacity | 2 seater |
| No. of Doors | 2 doors |
| Features |
|---|
| Central Locking | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Safety |
|---|
| Brake Assist | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Adjustable Seats | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Entertainment |
|---|
| Touch Screen | Yes |
| Others Comfort & Convenience |
|---|
| Electric Adjustable Seats | Yes |
| Digital Clock | Yes |
| Electric Folding Rear View Mirror | Yes |
| Rear Reading Lamp | Yes |
| Parking Sensors | Yes |
| Bottle Holder | Yes |