| Basic Info |
|---|
| Model Number | 2026 X6 |
| Made In | Toledo North |
| Warranty | Basic: 48 month/50,000 miles <br> Powertrain: 48 month/50,000 miles <br> Corrosion Perforation: 144 month/unlimited <br> Roadside: 48 month/unlimited |
| Available Colors | Alpine White, Aventurin Red Metallic, Black Sapphire Metallic, Brooklyn Gray Metallic, Carbon Black Metallic, Dravit Gray Metallic, Frozen Pure Gray Metallic, Isle of Man Green Metallic, Manhattan Green Metallic, Mineral White Metallic, Skyscraper Gray Me |
| Body Type | SUV |
| Engine |
|---|
| Engine Type | 3L I6 Hybrid |
| Engine Power | 375 HP @5200 RPM |
| Torque | 383 lb.-ft. @ 1850 RPM |
| No. of Cylinders | 8 cylinders |
| Fuel Type | Gasoline (Petrol) |
| Charger | Battery Type: Lead acid battery |
| Performance |
|---|
| Maximum Speed | 155 mph |
| Acceleration Time (0-100 kmph) | the M60i 4.2 sec and the X6 M Competition 3.9 sec |
| Transmission |
|---|
| Transmission Type | Automatic |
| Drive Type | All-Wheel Drive |
| Gear Box | 8-speed |
| Steering |
|---|
| Steering Type | Power |
| Steering Gear Type | Rack & Pinion |
| Minimum Turning Radius | 20.7 feet |
| Suspensions |
|---|
| Shock Absorbers Type | Gas-pressurized |
| Front Suspension | Double Wishbone |
| Back Suspension | Multi-Link |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Length | 195 in |
| Width | 78.9 in |
| Height | 66.9 in |
| Boot Space | 27.4 cu.ft |
| Wheel Base | 117.1 in |
| Ground Clearance | 8.7 in |
| Kerb Weight | 5,002 lbs |
| Tyres |
|---|
| Wheel Size | 20 x 9-inch front and rear machined w/painted accents aluminum wheels |
| Brake System |
|---|
| Front Brake | Discs |
| Rear Brake | Discs |
| Fuel |
|---|
| Mileage in City | 23 MPG |
| Mileage on Highway | 26 MPG |
| Fuel Type | Gasoline (Petrol) |
| Capacities |
|---|
| Seating Capacity | 5 seater |
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 21.9 gallons |
| No. of Doors | 4 doors |
| Features |
|---|
| Air Conditioner | Yes |
| Heater | Yes |
| AntiLock Braking System | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Power Windows | Yes |
| Leather Seats | Yes |
| Safety |
|---|
| Anti-Lock Braking | Yes |
| Brake Assist | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Door Locks | Yes |
| Child Safety Locks | Yes |
| Rear Seat Belts | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Adjustable Seats | Yes |
| Tyre Pressure Monitor | Yes |
| Vehicle Stability Control System | Yes |
| Engine Immobilizer | Yes |
| Crash Sensor | Yes |
| Engine Check Warning | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Anti-Theft Device | Yes |
| Entertainment |
|---|
| Touch Screen | Yes |
| Audio System Remote Control | Yes |
| Speakers Front & back | Yes |
| Bluetooth Connectivity | Yes |
| USB & Auxiliary Input | Yes |
| Others Comfort & Convenience |
|---|
| Adjustable Steering Column | Yes |
| Height Adjustable Driving Seat | Yes |
| Electric Adjustable Seats | Yes |
| Electric Folding Rear View Mirror | Yes |
| Automatic Climate Control | Yes |
| Low Fuel Warning Light | Yes |
| Rear Reading Lamp | Yes |
| Parking Sensors | Yes |
| Bottle Holder | Yes |
| Voice Control | Yes |