| Basic Info |
|---|
| Model Number | 2028 BMW M5 |
| Made In | Germany |
| Warranty | 4 years / 50,000 miles basic (market dependent) |
| Available Colors | Alpine White, Black Sapphire, Brooklyn Grey, Isle of Man Green, and BMW Individual finishes |
| Body Type | Full-size high-performance luxury sedan |
| Engine |
|---|
| Engine Type | 4.4L twin-turbocharged V8 plug-in hybrid (M Hybrid system) |
| Displacement (cc) | 4,395 cc |
| Engine Power | Approx. 717 hp (combined system output) |
| Torque | Approx. 738 lb-ft (1,000 Nm) |
| No. of Cylinders | 8 |
| Fuel System | Direct injection twin-turbo petrol with plug-in hybrid assist |
| Fuel Type | Premium unleaded petrol + electric |
| Valve Configuration | DOHC, variable valve timing (BMW M TwinPower Turbo) |
| Charger | Battery Type: High-voltage lithium-ion plug-in hybrid battery Charging: Plug-in hybrid charging supported (AC charging, regenerative braking) |
| Performance |
|---|
| Maximum Speed | 250 km/h (limited), 305 km/h with M Driver’s Package (approx.) |
| Acceleration Time (0-100 kmph) | Approx. 3.4 seconds |
| Transmission |
|---|
| Transmission Type | 8-speed M Steptronic automatic with hybrid integration |
| Drive Type | M xDrive All-Wheel Drive (rear-biased) |
| Gear Box | 8-speed automatic |
| Steering |
|---|
| Steering Type | Electric Power Steering (M-tuned) |
| Steering Gear Type | Rack & Pinion |
| Minimum Turning Radius | Approx. 6.1 m |
| Suspensions |
|---|
| Front Suspension | Double wishbone, adaptive M suspension |
| Back Suspension | Multi-link independent, adaptive M setup |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Length | 5,096 mm |
| Width | 1,970 mm |
| Height | 1,510 mm |
| Boot Space | Approx. 466 L |
| Wheel Base | 3,006 mm |
| Ground Clearance | Approx. 132 mm |
| Kerb Weight | Approx. 2,400 kg |
| Tyres |
|---|
| Tyre Size | Front 285/40 ZR20, Rear 295/35 ZR21 |
| Wheel Size | 20-inch front, 21-inch rear alloy wheels |
| Brake System |
|---|
| Front Brake | Ventilated disc, M high-performance brakes |
| Rear Brake | Ventilated disc, regenerative hybrid braking assist |
| Fuel |
|---|
| Mileage in City | Approx. 9–11 km/l (combined hybrid system dependent) |
| Mileage on Highway | Approx. 11–13 km/l |
| Capacities |
|---|
| Seating Capacity | 5 seater |
| Fuel Tank Capacity (Litres) | Approx. 60 L |
| No. of Doors | 4 doors |
| Features |
|---|
| Air Conditioner | Yes |
| Heater | Yes |
| AntiLock Braking System | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Power Windows | Yes |
| Leather Seats | Yes |
| Safety |
|---|
| Anti-Lock Braking | Yes |
| Brake Assist | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Door Locks | Yes |
| Child Safety Locks | Yes |
| Night Rear View Mirror | Yes |
| Rear Seat Belts | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Adjustable Seats | Yes |
| Keyless Entry | Yes |
| Crash Sensor | Yes |
| Engine Check Warning | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Anti-Theft Device | Yes |
| Entertainment |
|---|
| Touch Screen | Yes |
| Audio System Remote Control | Yes |
| Speakers Front & back | Yes |
| Bluetooth Connectivity | Yes |
| USB & Auxiliary Input | Yes |
| Others Comfort & Convenience |
|---|
| Adjustable Steering Column | Yes |
| Height Adjustable Driving Seat | Yes |
| Electric Adjustable Seats | Yes |
| Digital Clock | Yes |
| Electric Folding Rear View Mirror | Yes |
| Automatic Climate Control | Yes |
| Low Fuel Warning Light | Yes |
| Rear Reading Lamp | Yes |
| Parking Sensors | Yes |
| Smart Access Card Entry | Yes |
| Bottle Holder | Yes |
| Voice Control | Yes |