| Basic Info |
|---|
| Model Number | 2027 Xpeng GX |
| Made In | China |
| Warranty | Vehicle: 5 years or 120,000 km <br> Battery: 8 years or 160,000 km <br> Anti-Corrosion: 12 year |
| Available Colors | Everest White, Polar Black, Canyon Gray, Danxia Red, and a matte-finish Cloud Desert Gold |
| Body Type | SUV |
| Engine |
|---|
| Engine Type | 1.5L turbocharged petrol <br> Dual electric motors |
| Displacement (cc) | 1,500 cc |
| Engine Power | 496 hp |
| Torque | 695 Nm |
| No. of Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol (Gasoline) and Electric |
| Valve Configuration | 16 valves |
| Charger | Battery type: Lithium-ion <br> Range: 320 km <br> Capacity: 63.3 kWh <br> Charging time: 10% to 80% in approx. 12 min |
| Performance |
|---|
| Maximum Speed | 124 mph |
| Acceleration Time (0-100 kmph) | 4-sec |
| Transmission |
|---|
| Transmission Type | Automatic |
| Drive Type | AWD |
| Gear Box | Single Speed |
| Steering |
|---|
| Steering Type | Electric Power |
| Steering Gear Type | Rack & Pinion |
| Minimum Turning Radius | 5.4 m |
| Suspensions |
|---|
| Shock Absorbers Type | Adaptive Dampers |
| Front Suspension | Double-wishbone independent |
| Back Suspension | Multi-Link independent |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Length | 5,265 mm |
| Width | 1,999 mm |
| Height | 1,800 mm |
| Boot Space | 23.77 cu.ft |
| Wheel Base | 3,115 mm |
| Ground Clearance | 160 mm |
| Kerb Weight | 2,840 kg to 2,890 kg |
| Tyres |
|---|
| Tyre Size | 235/60/R18 |
| Wheel Size | 18-inch |
| Brake System |
|---|
| Front Brake | Discs |
| Rear Brake | Discs |
| Fuel |
|---|
| Mileage in City | TBC |
| Mileage on Highway | TBC |
| Fuel Type | Petrol (Gasoline) and Electric |
| Capacities |
|---|
| Seating Capacity | 6 persons |
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 15.85 Gallons |
| No. of Doors | 5 doors |
| Features |
|---|
| Air Conditioner | Yes |
| Heater | Yes |
| AntiLock Braking System | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Power Windows | Yes |
| Leather Seats | Yes |
| Safety |
|---|
| Anti-Lock Braking | Yes |
| Brake Assist | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Door Locks | Yes |
| Child Safety Locks | Yes |
| Rear Seat Belts | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Adjustable Seats | Yes |
| Vehicle Stability Control System | Yes |
| Crash Sensor | Yes |
| Centrally Mounted Fuel Tank | Yes |
| Engine Check Warning | Yes |
| Entertainment |
|---|
| Touch Screen | Yes |
| Radio | Yes |
| Audio System Remote Control | Yes |
| Speakers Front & back | Yes |
| Bluetooth Connectivity | Yes |
| USB & Auxiliary Input | Yes |
| Others Comfort & Convenience |
|---|
| Adjustable Steering Column | Yes |
| Height Adjustable Driving Seat | Yes |
| Electric Adjustable Seats | Yes |
| Electric Folding Rear View Mirror | Yes |
| Parking Sensors | Yes |
| Bottle Holder | Yes |