| Basic Info |
|---|
| Model Number | 2027 MG IM8 |
| Made In | China |
| Warranty | Basic: 7-year <br> Battery: 8-year / 160,000 km |
| Available Colors | Athena White, Ares Black, Rembrandt Grey, Raphael Beige and Nevis Blue |
| Body Type | SUV |
| Engine |
|---|
| Engine Type | 1.5-liter petrol inline-4 <br> Electric |
| Displacement (cc) | 1,498 cc |
| Engine Power | 523 hp |
| Torque | 670 Nm |
| No. of Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol and Electric |
| Valve Configuration | 16 valve |
| Charger | Battery Type: 66 kWh lithium-ion <br> Range: 1,500+ km <br> Voltage: 800V <br> Charging: DC Fast charging (30-80% in 12 min) |
| Performance |
|---|
| Maximum Speed | 125 - 155 mph |
| Acceleration Time (0-100 kmph) | 4.5 s |
| Transmission |
|---|
| Transmission Type | Automatic |
| Drive Type | All Wheel Drive |
| Gear Box | Single speed |
| Steering |
|---|
| Steering Type | Electric Power |
| Steering Gear Type | Rack and Pinion |
| Minimum Turning Radius | 5 m |
| Suspensions |
|---|
| Shock Absorbers Type | Adaptive air suspension |
| Front Suspension | Double wishbone |
| Back Suspension | Multi link |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Length | 5,085 mm |
| Width | 2,000 mm |
| Height | 1,807 mm |
| Boot Space | TBC |
| Wheel Base | 3,060 mm |
| Ground Clearance | 200 mm |
| Kerb Weight | 2.400 to 2,500 kg |
| Tyres |
|---|
| Tyre Size | Front: 235/50R20 and Rear: 255/45R20 <br> Front: 235/45R21 and Rear: 265/40R21 |
| Tyre Type | All-Season |
| Wheel Size | 20-inch or 21-inch alloy |
| Brake System |
|---|
| Front Brake | Ventilated disc |
| Rear Brake | Ventilated disc |
| Fuel |
|---|
| Mileage in City | 94 MPG |
| Mileage on Highway | 30–40 MPG |
| Fuel Type | Petrol and Electric |
| Capacities |
|---|
| Seating Capacity | 5 to 7 |
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 14.5 Gallons |
| No. of Doors | 5 |
| Features |
|---|
| Air Conditioner | Yes |
| Heater | Yes |
| AntiLock Braking System | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Power Windows | Yes |
| Leather Seats | Yes |
| Safety |
|---|
| Anti-Lock Braking | Yes |
| Brake Assist | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Door Locks | Yes |
| Child Safety Locks | Yes |
| Rear Seat Belts | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Adjustable Seats | Yes |
| Vehicle Stability Control System | Yes |
| Engine Immobilizer | Yes |
| Crash Sensor | Yes |
| Engine Check Warning | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Anti-Theft Device | Yes |
| Entertainment |
|---|
| Touch Screen | Yes |
| Audio System Remote Control | Yes |
| Speakers Front & back | Yes |
| Bluetooth Connectivity | Yes |
| USB & Auxiliary Input | Yes |
| Others Comfort & Convenience |
|---|
| Adjustable Steering Column | Yes |
| Height Adjustable Driving Seat | Yes |
| Electric Adjustable Seats | Yes |
| Digital Clock | Yes |
| Smoke Headlamps | Yes |
| Electric Folding Rear View Mirror | Yes |
| Automatic Climate Control | Yes |
| Low Fuel Warning Light | Yes |
| Rear Reading Lamp | Yes |
| Parking Sensors | Yes |
| Bottle Holder | Yes |