| Basic Info |
|---|
| Model Number | 2027 Mahindra XUV7XO |
| Made In | India |
| Warranty | 3 years / 125,000 km |
| Available Colors | Everest White, Stealth Black, Galaxy Grey, Desert Myst, Ruby Velvet, Nebula Blue and Midnight Black |
| Body Type | SUV |
| Engine |
|---|
| Engine Type | 2.0L mStallion Turbo-Petrol / 2.2L mHawk Turbo-Diesel |
| Displacement (cc) | 1,997 cc / 2,184 cc |
| Engine Power | 200 bhp (petrol) / 182 bhp (diesel) |
| Torque | 380 Nm (petrol) / 450 Nm (diesel) |
| No. of Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol / Diesel |
| Valve Configuration | 4 val/cyl |
| Charger | 12V lead acid battery |
| Performance |
|---|
| Maximum Speed | 180-195 km/h |
| Acceleration Time (0-100 kmph) | 9.8 sec |
| Transmission |
|---|
| Transmission Type | Manual or Automatic |
| Drive Type | FWD / AWD |
| Gear Box | 6-speed |
| Steering |
|---|
| Steering Type | Electric Power |
| Steering Gear Type | Rack and Pinion |
| Minimum Turning Radius | TBC |
| Suspensions |
|---|
| Shock Absorbers Type | DaVinci Dampers |
| Front Suspension | McPherson Struts |
| Back Suspension | Multi-link |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Length | 4,695 mm |
| Width | 1,890 mm |
| Height | 1,755 mm |
| Boot Space | 8.48 cu.ft |
| Wheel Base | 2,750 mm |
| Ground Clearance | 200mm |
| Kerb Weight | 2,040 kg |
| Tyres |
|---|
| Tyre Size | 235/65 R17, 235/60 R18, and 235/55 R19 |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Size | 17 to 19 inch |
| Brake System |
|---|
| Front Brake | Ventilated Disc |
| Rear Brake | Solid Disc |
| Fuel |
|---|
| Mileage in City | 18 to 26 MPG |
| Mileage on Highway | 23 to 47 MPG |
| Fuel Type | Petrol / Diesel |
| Capacities |
|---|
| Seating Capacity | 6-7 seater |
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 60L (15.85 Gallons) |
| No. of Doors | 5 doors |
| Features |
|---|
| Air Conditioner | Yes |
| Heater | Yes |
| AntiLock Braking System | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Power Windows | Yes |
| Safety |
|---|
| Anti-Lock Braking | Yes |
| Brake Assist | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Door Locks | Yes |
| Child Safety Locks | Yes |
| Night Rear View Mirror | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Adjustable Seats | Yes |
| Engine Immobilizer | Yes |
| Centrally Mounted Fuel Tank | Yes |
| Engine Check Warning | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Anti-Theft Device | Yes |
| Entertainment |
|---|
| Touch Screen | Yes |
| Audio System Remote Control | Yes |
| Speakers Front & back | Yes |
| Bluetooth Connectivity | Yes |
| USB & Auxiliary Input | Yes |
| Others Comfort & Convenience |
|---|
| Adjustable Steering Column | Yes |
| Height Adjustable Driving Seat | Yes |
| Digital Clock | Yes |
| Electric Folding Rear View Mirror | Yes |
| Automatic Climate Control | Yes |
| Low Fuel Warning Light | Yes |
| Rear Reading Lamp | Yes |
| Parking Sensors | Yes |
| Bottle Holder | Yes |