| Basic Info |
|---|
| Model Number | IS 2026 |
| Warranty | Basic: 48 month/50,000 miles <br> Powertrain: 72 month/70,000 miles <br> Corrosion Perforation: 72 month/unlimited <br> Roadside: 48 month/unlimited |
| Available Colors | Wind (New for 2026) Ultra White Iridium Cloudburst Gray Caviar Infrared Ultrasonic Blue Mica 2.0Hakugin Matte White |
| Body Type | Sedan |
| Engine |
|---|
| Engine Type | 3.5L V6 ICE |
| Engine Power | 311 HP @6600 RPM |
| Torque | 280 lb.-ft. @ 4800 RPM |
| No. of Cylinders | 6 cylinders |
| Fuel Type | Premium unleaded Gasoline |
| Performance |
|---|
| Maximum Speed | 143 mph (230 km/h) |
| Transmission |
|---|
| Transmission Type | Automatic |
| Drive Type | Rear Wheel Drive |
| Gear Box | 8 speed |
| Steering |
|---|
| Steering Type | Electric Power |
| Steering Gear Type | Rack-Pinion |
| Minimum Turning Radius | 34.2 ft |
| Suspensions |
|---|
| Front Suspension | MacPherson Strut |
| Back Suspension | Multi-Link |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Length | 1854 in |
| Width | 724 in |
| Height | 565 in |
| Boot Space | 108 cu.ft |
| Wheel Base | 1102 in |
| Ground Clearance | 55 in |
| Kerb Weight | 3913 lbs |
| Tyres |
|---|
| Wheel Size | 19 x 8.5-inch front and rear gray aluminum wheels |
| Brake System |
|---|
| Front Brake | Ventilated Disc |
| Rear Brake | Ventilated Disc |
| Fuel |
|---|
| Mileage in City | 20 MPG |
| Mileage on Highway | 28 MPG |
| Fuel Type | Premium unleaded Gasoline |
| Capacities |
|---|
| Seating Capacity | 5 seater |
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 17.4 US gallons |
| No. of Doors | 4 doors |
| Features |
|---|
| Air Conditioner | Yes |
| Heater | Yes |
| AntiLock Braking System | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Power Windows | Yes |
| Safety |
|---|
| Anti-Lock Braking | Yes |
| Brake Assist | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Door Locks | Yes |
| Rear Seat Belts | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Adjustable Seats | Yes |
| Tyre Pressure Monitor | Yes |
| Vehicle Stability Control System | Yes |
| Engine Immobilizer | Yes |
| Crash Sensor | Yes |
| Engine Check Warning | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Anti-Theft Device | Yes |
| Entertainment |
|---|
| Touch Screen | Yes |
| Audio System Remote Control | Yes |
| Speakers Front & back | Yes |
| Bluetooth Connectivity | Yes |
| USB & Auxiliary Input | Yes |
| Others Comfort & Convenience |
|---|
| Adjustable Steering Column | Yes |
| Height Adjustable Driving Seat | Yes |
| Outside Temperature Display | Yes |
| Electric Folding Rear View Mirror | Yes |
| Automatic Climate Control | Yes |
| Low Fuel Warning Light | Yes |
| Rear Reading Lamp | Yes |
| Parking Sensors | Yes |
| Bottle Holder | Yes |