| Basic Info |
|---|
| Model Number | 2027 Geely Galaxy M9 |
| Made In | China |
| Warranty | Basic: 7 Years / 250,000 km <br> Battery: 8 Years / Unlimited km <br> Roadside: 1 to 4 Years |
| Available Colors | Starlight Silver, Glacier Blue, Midnight Black, and Deep Green |
| Body Type | SUV |
| Engine |
|---|
| Engine Type | 1.5-L turbo inline-4 |
| Displacement (cc) | 1,499 cc |
| Engine Power | 340 hp to 870 hp |
| Torque | 1,165 Nm |
| No. of Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol(Gasoline) and Electric |
| Valve Configuration | DOHC, 16-valve |
| Charger | Battery Type: Lithium Iron Phosphate <br> Range: 100-230 km <br> Capacity: 18.4-41.46 kWh <br> DC Fast Charging: 30% - 80% in 20 min |
| Performance |
|---|
| Maximum Speed | 124 mph |
| Acceleration Time (0-100 kmph) | 4.5 sec |
| Transmission |
|---|
| Transmission Type | DHT |
| Drive Type | FWD and AWD |
| Gear Box | 3-speed |
| Steering |
|---|
| Steering Type | Electric Power |
| Steering Gear Type | Rack and Pinion |
| Minimum Turning Radius | 3.45 m |
| Suspensions |
|---|
| Shock Absorbers Type | CDC |
| Front Suspension | Double-wishbone |
| Back Suspension | Multi link |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Length | 5,205 mm |
| Width | 2,000 mm |
| Height | 1,800 mm |
| Boot Space | 11.6 to 12.7 cu.ft |
| Wheel Base | 3,030 mm |
| Ground Clearance | 165 mm |
| Kerb Weight | 2,180 kg to 2,530 kg |
| Tyres |
|---|
| Tyre Size | 255/50R20 and 265/45R21 |
| Tyre Type | All season radial |
| Wheel Size | 20-inch and 21-inch |
| Brake System |
|---|
| Front Brake | Ventilated disc |
| Rear Brake | Disc |
| Fuel |
|---|
| Mileage in City | 41 to 49 MPG |
| Mileage on Highway | 42 to 49 MPG |
| Fuel Type | Petrol(Gasoline) and Electric |
| Capacities |
|---|
| Seating Capacity | 6 seater |
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 60 L |
| No. of Doors | 5 door |
| Features |
|---|
| Air Conditioner | Yes |
| Heater | Yes |
| AntiLock Braking System | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Power Windows | Yes |
| Safety |
|---|
| Anti-Lock Braking | Yes |
| Brake Assist | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Door Locks | Yes |
| Child Safety Locks | Yes |
| Rear Seat Belts | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Adjustable Seats | Yes |
| Crash Sensor | Yes |
| Engine Check Warning | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Anti-Theft Device | Yes |
| Entertainment |
|---|
| Touch Screen | Yes |
| Audio System Remote Control | Yes |
| Speakers Front & back | Yes |
| Bluetooth Connectivity | Yes |
| USB & Auxiliary Input | Yes |
| Others Comfort & Convenience |
|---|
| Adjustable Steering Column | Yes |
| Height Adjustable Driving Seat | Yes |
| Electric Adjustable Seats | Yes |
| Digital Clock | Yes |
| Smoke Headlamps | Yes |
| Electric Folding Rear View Mirror | Yes |
| Automatic Climate Control | Yes |
| Low Fuel Warning Light | Yes |
| Rear Reading Lamp | Yes |
| Parking Sensors | Yes |
| Smart Access Card Entry | Yes |
| Bottle Holder | Yes |