| Basic Info |
|---|
| Model Number | 2027 Ford Bronco Colors |
| Warranty | 36 month/36,000 miles Basic <br> 60 month/60,000 miles Powertrain <br> 60 month/unlimited Corrosion Perforation <br> 60 month/60,000 miles Roadside |
| Available Colors | Leadfoot Grey and Peacock Blue |
| Body Type | Three-row SUV |
| Engine |
|---|
| Engine Type | EcoBoost 2.3L ICE |
| Engine Power | 275 HP @5700 RPM |
| Torque | 315 lb.-ft. @ 3400 RPM |
| Performance |
|---|
| Maximum Speed | 120 mph |
| Transmission |
|---|
| Transmission Type | 10-speed automatic |
| Drive Type | Four-Wheel Drive |
| Steering |
|---|
| Steering Type | Power |
| Suspensions |
|---|
| Front Suspension | independent |
| Back Suspension | independent |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Length | 173.7 in |
| Width | 75.9 in |
| Height | 71.9 in |
| Wheel Base | 100.4 in |
| Ground Clearance | 11.6 in |
| Kerb Weight | 4286 lbs |
| Tyres |
|---|
| Wheel Size | 16 x 7-inch front and rear silver styled steel wheels |
| Brake System |
|---|
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Capacities |
|---|
| Seating Capacity | 4 |
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 16.9 gallons |
| No. of Doors | 4 |
| Features |
|---|
| Air Conditioner | Yes |
| Heater | Yes |
| AntiLock Braking System | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Power Windows | Yes |
| Safety |
|---|
| Anti-Lock Braking | Yes |
| Brake Assist | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Door Locks | Yes |
| Child Safety Locks | Yes |
| Rear Seat Belts | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Adjustable Seats | Yes |
| Keyless Entry | Yes |
| Tyre Pressure Monitor | Yes |
| Vehicle Stability Control System | Yes |
| Engine Immobilizer | Yes |
| Crash Sensor | Yes |
| Engine Check Warning | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Anti-Theft Device | Yes |
| Entertainment |
|---|
| Touch Screen | Yes |
| Radio | Yes |
| Audio System Remote Control | Yes |
| Speakers Front & back | Yes |
| Bluetooth Connectivity | Yes |
| USB & Auxiliary Input | Yes |
| Others Comfort & Convenience |
|---|
| Adjustable Steering Column | Yes |
| Height Adjustable Driving Seat | Yes |
| Digital Clock | Yes |
| Electric Folding Rear View Mirror | Yes |
| Automatic Climate Control | Yes |
| Low Fuel Warning Light | Yes |
| Rear Reading Lamp | Yes |
| Parking Sensors | Yes |
| Bottle Holder | Yes |