| Basic Info |
|---|
| Model Number | 2027 Dacia Duster |
| Made In | Romania |
| Warranty | 3-year/100,000-mile |
| Available Colors | Sandstone, Cedar Green, Terracotta Brown, Lichen Khaki, Schiste Grey, Pearl Black and Glacier White |
| Body Type | SUV |
| Engine |
|---|
| Engine Type | 1.2L mild-hybrid turbo and a 1.6L full-hybrid |
| Displacement (cc) | 1,200 cc and 1,600 cc |
| Engine Power | 130-140 hp (Mild-Hybrid) and 155 hp (Hybrid) |
| Torque | 205 Nm |
| No. of Cylinders | 3 or 4 |
| Fuel Type | Petrol (gasoline), Hybrid and Bi-fuel |
| Valve Configuration | 12 valve or 16 valve |
| Charger | 12V lead-acid battery |
| Performance |
|---|
| Maximum Speed | 111 mph |
| Acceleration Time (0-100 kmph) | 9.4 to 14.1 sec |
| Transmission |
|---|
| Transmission Type | DCT and Automatic |
| Drive Type | FWD and 4WD |
| Gear Box | 6-speed |
| Steering |
|---|
| Steering Type | Electric Power |
| Steering Gear Type | Rack & Pinion |
| Minimum Turning Radius | 10.27 m |
| Suspensions |
|---|
| Shock Absorbers Type | Gas Pressure |
| Front Suspension | Independent MacPherson strut |
| Back Suspension | Torsion beam |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Length | 4,343 mm |
| Width | 1,813-2,069 mm |
| Height | 1,616 mm |
| Boot Space | 16.1 to 59.9 cu.ft |
| Wheel Base | 2,657 mm |
| Ground Clearance | 212 mm |
| Kerb Weight | 1,276 kg |
| Tyres |
|---|
| Tyre Size | 215/65R16, 215/60R17, 215/55R18 and 205/55R19 |
| Wheel Size | 16-inch to 19-inch |
| Brake System |
|---|
| Front Brake | Discs |
| Rear Brake | Discs |
| Fuel |
|---|
| Mileage in City | 56-71 MPG |
| Mileage on Highway | 52-58 MPG |
| Fuel Type | Petrol (gasoline), Hybrid and Bi-fuel |
| Capacities |
|---|
| Seating Capacity | 5 persons |
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 13.2 gallons |
| No. of Doors | 5 doors |
| Features |
|---|
| Air Conditioner | Yes |
| Heater | Yes |
| AntiLock Braking System | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Power Windows | Yes |
| Leather Seats | Yes |
| Safety |
|---|
| Anti-Lock Braking | Yes |
| Brake Assist | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Door Locks | Yes |
| Child Safety Locks | Yes |
| Rear Seat Belts | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Adjustable Seats | Yes |
| Engine Check Warning | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Anti-Theft Device | Yes |
| Entertainment |
|---|
| Touch Screen | Yes |
| Audio System Remote Control | Yes |
| Speakers Front & back | Yes |
| Bluetooth Connectivity | Yes |
| USB & Auxiliary Input | Yes |
| Others Comfort & Convenience |
|---|
| Adjustable Steering Column | Yes |
| Height Adjustable Driving Seat | Yes |
| Digital Clock | Yes |
| Smoke Headlamps | Yes |
| Automatic Climate Control | Yes |
| Low Fuel Warning Light | Yes |
| Rear Reading Lamp | Yes |
| Parking Sensors | Yes |
| Bottle Holder | Yes |