| Basic Info |
|---|
| Model Number | 2027 Subaru Gateway Warranty |
| Made In | Japan |
| Warranty | Duration: 3 years or \(36,000\) miles |
| Available Colors | Cosmic White Pearl, Pacific Pine Metallic, Night Dive Blue Silica, Smoked Carbon, Supernova Mica, and Astro Black Mica. |
| Body Type | Three Row Electric SUV |
| Engine |
|---|
| Engine Type | Dual Electric Motor |
| Engine Power | 420 hp |
| Fuel System | Battery Electric Vehicle |
| Fuel Type | Electric |
| Charger | 95.8 kWh lithium-ion battery <br> 10% to 80% in approximately 30 minutes at a DC fast charger. |
| Performance |
|---|
| Maximum Speed | 110 to 115 mph |
| Acceleration Time (0-100 kmph) | under 5 seconds |
| Transmission |
|---|
| Transmission Type | Single speed automatic |
| Drive Type | All Wheel Drive |
| Steering |
|---|
| Steering Type | Electric Power Steering |
| Steering Gear Type | Rack and Pinion |
| Suspensions |
|---|
| Shock Absorbers Type | Independent front and rear |
| Front Suspension | MacPherson Strut |
| Back Suspension | Multi link |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Length | 198.8 in |
| Width | 78.3 in |
| Height | 68.9 in |
| Ground Clearance | 8.3 in |
| Tyres |
|---|
| Tyre Size | 19 inch and 20 inch options |
| Tyre Type | All season |
| Brake System |
|---|
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Fuel |
|---|
| Mileage in City | More than 300 miles range |
| Mileage on Highway | More than 300 miles range |
| Fuel Type | Electric |
| Capacities |
|---|
| Seating Capacity | 6 to 7 |
| No. of Doors | 5 |
| Features |
|---|
| Air Conditioner | Yes |
| Heater | Yes |
| AntiLock Braking System | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Power Windows | Yes |
| Safety |
|---|
| Anti-Lock Braking | Yes |
| Brake Assist | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Door Locks | Yes |
| Child Safety Locks | Yes |
| Rear Seat Belts | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Adjustable Seats | Yes |
| Vehicle Stability Control System | Yes |
| Crash Sensor | Yes |
| Centrally Mounted Fuel Tank | Yes |
| Engine Check Warning | Yes |
| Entertainment |
|---|
| CD Player | Yes |
| DVD Player | Yes |
| Touch Screen | Yes |
| Radio | Yes |
| Audio System Remote Control | Yes |
| Speakers Front & back | Yes |
| Bluetooth Connectivity | Yes |
| USB & Auxiliary Input | Yes |
| Others Comfort & Convenience |
|---|
| Adjustable Steering Column | Yes |
| Height Adjustable Driving Seat | Yes |
| Electric Adjustable Seats | Yes |
| Electric Folding Rear View Mirror | Yes |
| Parking Sensors | Yes |
| Bottle Holder | Yes |