| Basic Info |
|---|
| Model Number | 2026 Mazda 2 Hybrid |
| Made In | Japan |
| Warranty | 3 year/60000 mile |
| Available Colors | Charcoal Grey, Sky Grey, Fern Green |
| Body Type | Hatchback |
| Engine |
|---|
| Engine Type | 1.5 litre 3 cylinder Atkinson-cycle petrol + Electric Motor |
| Engine Power | 116 PS (85 kW) |
| Torque | 120 Nm |
| Charger | Hybrid (Self-charging, no plug-in required) |
| Performance |
|---|
| Maximum Speed | 175 km/h (approx. 109 mph) |
| Acceleration Time (0-100 kmph) | 9.7 sec |
| Transmission |
|---|
| Transmission Type | CVT (Continuously Variable Transmission) |
| Drive Type | Front-Wheel Drive |
| Steering |
|---|
| Steering Type | Power |
| Steering Gear Type | Rack-Pinion |
| Suspensions |
|---|
| Front Suspension | Strut |
| Back Suspension | Torsion Beam |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Length | 3940 mm |
| Width | 1745 mm |
| Height | 1500 mm |
| Wheel Base | 2560 mm |
| Kerb Weight | 1180 kg |
| Tyres |
|---|
| Tyre Size | 205/45 R17 |
| Wheel Size | 17-inch |
| Brake System |
|---|
| Front Brake | Discs |
| Rear Brake | Discs |
| Fuel |
|---|
| Mileage in City | 70 to 74 mpg |
| Mileage on Highway | 74.3 mpg |
| Capacities |
|---|
| Seating Capacity | 5 seats |
| No. of Doors | 4 doors |
| Features |
|---|
| Air Conditioner | Yes |
| Heater | Yes |
| AntiLock Braking System | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Power Windows | Yes |
| Safety |
|---|
| Anti-Lock Braking | Yes |
| Brake Assist | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Door Locks | Yes |
| Child Safety Locks | Yes |
| Rear Seat Belts | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Adjustable Seats | Yes |
| Vehicle Stability Control System | Yes |
| Engine Immobilizer | Yes |
| Crash Sensor | Yes |
| Engine Check Warning | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Anti-Theft Device | Yes |
| Entertainment |
|---|
| Touch Screen | Yes |
| Audio System Remote Control | Yes |
| Speakers Front & back | Yes |
| Bluetooth Connectivity | Yes |
| USB & Auxiliary Input | Yes |
| Others Comfort & Convenience |
|---|
| Adjustable Steering Column | Yes |
| Height Adjustable Driving Seat | Yes |
| Digital Clock | Yes |
| Electric Folding Rear View Mirror | Yes |
| Automatic Climate Control | Yes |
| Low Fuel Warning Light | Yes |
| Rear Reading Lamp | Yes |
| Parking Sensors | Yes |
| Bottle Holder | Yes |