| Basic Info |
|---|
| Model Number | 2027 Volkswagen ID. Buzz <br> Pro: $62,000 (est) <br> Pro S 4Motion: $64,000 (est) <br> Pro S Plus 4Motion: $66,000 (est) <br> Tourer 4Motion: $70,000 (est) |
| Made In | America |
| Warranty | four year/50,000-mile bumper to bumper and industry standard eight-year/100,000-mile battery warranty |
| Available Colors | Candy White over Cherry Red, Candy White over Starlight Blue or Energetic Orange |
| Body Type | Five door electric minivan (or MPV) |
| Engine |
|---|
| Engine Power | 282 hp and 413 lb-ft single motor <br> 335 hp and 413 lb-ft dual motor |
| Charger | Up to 200 kW DC fast charging capabilities allow a 10% to 80% charge in about 26 to 33 mints <br> 190 miles (Pro S Plus 4Motion AWD Dual Motor) <br> 180 miles (Pro S RWD) <br> EPA EV Range: 231 to 234 miles |
| Performance |
|---|
| Maximum Speed | 160 km/h (99 mph) <br> 170 km/h (105 mph) |
| Acceleration Time (0-100 kmph) | 5.5 sec <br> 6.7 sec |
| Transmission |
|---|
| Transmission Type | Automatic |
| Drive Type | Rear wheel drive, all wheel drive |
| Steering |
|---|
| Steering Type | Electric Power Steering (EPS) |
| Steering Gear Type | Rack and pinion |
| Minimum Turning Radius | 37.4 feet |
| Suspensions |
|---|
| Front Suspension | MacPherson strut axle |
| Back Suspension | Advanced multi-link independent |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Length | SWB: 4712 mm (185.5 in) <br> LWD: 4962 mm (195.4 in) |
| Width | 1985 mm (78.1 in) |
| Height | SWB: 1937 mm (76.2 in) <br> LWB: 76.2 to 76.3 in |
| Wheel Base | SWB: 2989 mm (117.7 in) <br> LWB: 3,239 mm (127.5 in) |
| Kerb Weight | SWB: 5421 lbs (2459 kg) <br> LWB: 5968 lbs (2707 kg) |
| Tyres |
|---|
| Wheel Size | 18 to 21 in Depending on the trim |
| Brake System |
|---|
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Fuel |
|---|
| Mileage in City | 220 to 250 miles |
| Mileage on Highway | 160 to 190 miles of usable range |
| Capacities |
|---|
| Seating Capacity | 5, 6, or 7 |
| No. of Doors | 5 Doors |
| Features |
|---|
| Air Conditioner | Yes |
| Heater | Yes |
| AntiLock Braking System | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Power Windows | Yes |
| Leather Seats | Yes |
| Safety |
|---|
| Anti-Lock Braking | Yes |
| Brake Assist | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Door Locks | Yes |
| Child Safety Locks | Yes |
| Night Rear View Mirror | Yes |
| Rear Seat Belts | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Adjustable Seats | Yes |
| Keyless Entry | Yes |
| Engine Immobilizer | Yes |
| Crash Sensor | Yes |
| Centrally Mounted Fuel Tank | Yes |
| Engine Check Warning | Yes |
| Anti-Theft Device | Yes |
| Entertainment |
|---|
| DVD Player | Yes |
| Touch Screen | Yes |
| Radio | Yes |
| Audio System Remote Control | Yes |
| Speakers Front & back | Yes |
| Bluetooth Connectivity | Yes |
| USB & Auxiliary Input | Yes |
| Others Comfort & Convenience |
|---|
| Adjustable Steering Column | Yes |
| Height Adjustable Driving Seat | Yes |
| Digital Clock | Yes |
| Electric Folding Rear View Mirror | Yes |
| Automatic Climate Control | Yes |
| Low Fuel Warning Light | Yes |
| Rear Reading Lamp | Yes |
| Parking Sensors | Yes |
| Bottle Holder | Yes |