| Basic Info |
|---|
| Model Number | 2027 Isuzu V-Cross |
| Warranty | 3 years or 100,000 km |
| Available Colors | Onyx Black, Obsidian Grey, Splash White, Mercury Silver, Spinel Red, Biarritz Blue, Valencia Orange, and Dolomite White Pearl. |
| Body Type | Double cab, 4-door pickup truck |
| Engine |
|---|
| Engine Type | Common Rail, VGS Turbo Intercooled Diesel |
| Displacement (cc) | 1898 cc |
| Engine Power | 120 kW (163 hp) @ 377 rad/s (3600 rpm) |
| Torque | 360 Nm @ 209 to 262 rad/s (2000 to 2500 rpm) |
| No. of Cylinders | 4 Cylinder |
| Fuel Type | Diesel |
| Performance |
|---|
| Maximum Speed | 180 km/h (112 mph) |
| Acceleration Time (0-100 kmph) | 9.0 to 9.5 sec |
| Transmission |
|---|
| Transmission Type | Shift on the fly 4WD System <br> 6 Speed, Automatic |
| Drive Type | Four-Wheel Drive |
| Steering |
|---|
| Steering Type | Hydraulic Power Assist with Tilt Adjustment |
| Suspensions |
|---|
| Front Suspension | Independent Double Wishbone, Coil Spring |
| Back Suspension | Soft Ride, Leaf Spring |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Length | 5295 mm |
| Width | 1860 mm |
| Height | 1855 mm |
| Wheel Base | 3095 mm |
| Kerb Weight | 2510 kg |
| Tyres |
|---|
| Tyre Size | 255/60 R18 |
| Wheel Size | 18 inch Alloy Wheels |
| Brake System |
|---|
| Front Brake | Ventilated Disc with Twin-Pot Calipers |
| Rear Brake | Drum |
| Fuel |
|---|
| Mileage in City | 9 to 12 km/l |
| Mileage on Highway | 12 to 14 km/L |
| Capacities |
|---|
| Seating Capacity | 5 Seaters |
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 76 L |
| No. of Doors | 4 doors |
| Features |
|---|
| Air Conditioner | Yes |
| Heater | Yes |
| AntiLock Braking System | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Power Windows | Yes |
| Safety |
|---|
| Anti-Lock Braking | Yes |
| Brake Assist | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Door Locks | Yes |
| Rear Seat Belts | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Adjustable Seats | Yes |
| Vehicle Stability Control System | Yes |
| Crash Sensor | Yes |
| Centrally Mounted Fuel Tank | Yes |
| Engine Check Warning | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Anti-Theft Device | Yes |
| Entertainment |
|---|
| CD Player | Yes |
| DVD Player | Yes |
| Touch Screen | Yes |
| Radio | Yes |
| Audio System Remote Control | Yes |
| Speakers Front & back | Yes |
| Bluetooth Connectivity | Yes |
| USB & Auxiliary Input | Yes |
| Others Comfort & Convenience |
|---|
| Adjustable Steering Column | Yes |
| Height Adjustable Driving Seat | Yes |
| Electric Adjustable Seats | Yes |
| Electric Folding Rear View Mirror | Yes |
| Parking Sensors | Yes |
| Bottle Holder | Yes |