| Basic Info |
|---|
| Model Number | GMC Hummer X Concept |
| Made In | United States |
| Warranty | Concept Vehicle - No Official Warranty |
| Available Colors | Matte Black, Desert Sand, Titanium Gray Concept Finish |
| Body Type | Electric Off-Road Super SUV Concept |
| Engine |
|---|
| Engine Type | Tri-Motor Electric Powertrain |
| Engine Power | 1200 hp |
| Torque | 16000 Nm (wheel torque estimate) |
| Fuel System | Battery Electric Vehicle |
| Fuel Type | Electric |
| Charger | 350 kW DC Fast Charging and 205 kWh Ultium Lithium-Ion Battery |
| Performance |
|---|
| Maximum Speed | 210 km/h |
| Acceleration Time (0-100 kmph) | 3.2 sec |
| Transmission |
|---|
| Transmission Type | Single Speed Automatic |
| Drive Type | All Wheel Drive (AWD) |
| Steering |
|---|
| Steering Type | Electric Power Steering |
| Steering Gear Type | Rack and Pinion |
| Minimum Turning Radius | 10.8 m (with CrabWalk mode) |
| Suspensions |
|---|
| Shock Absorbers Type | Adaptive Air Suspension |
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Back Suspension | Independent Multi Link |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Length | 5050 mm |
| Width | 2230 mm |
| Height | 1980 mm |
| Boot Space | 950 Liters |
| Wheel Base | 3218 mm |
| Ground Clearance | 305 mm |
| Kerb Weight | 4200 kg |
| Tyres |
|---|
| Tyre Size | 37x13.5 R18 |
| Tyre Type | All Terrain Off-Road |
| Wheel Size | 18 inch Alloy |
| Brake System |
|---|
| Front Brake | Ventilated Disc |
| Rear Brake | Ventilated Disc |
| Fuel |
|---|
| Mileage in City | 600 km per charge |
| Mileage on Highway | 520 km per charge |
| Fuel Type | Electric |
| Capacities |
|---|
| Seating Capacity | 5 seater |
| No. of Doors | 4 doors |
| Features |
|---|
| Air Conditioner | Yes |
| Heater | Yes |
| AntiLock Braking System | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Power Windows | Yes |
| Safety |
|---|
| Anti-Lock Braking | Yes |
| Brake Assist | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Door Locks | Yes |
| Child Safety Locks | Yes |
| Rear Seat Belts | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Adjustable Seats | Yes |
| Vehicle Stability Control System | Yes |
| Engine Check Warning | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Anti-Theft Device | Yes |
| Entertainment |
|---|
| CD Player | Yes |
| DVD Player | Yes |
| Touch Screen | Yes |
| Radio | Yes |
| Audio System Remote Control | Yes |
| Speakers Front & back | Yes |
| Bluetooth Connectivity | Yes |
| USB & Auxiliary Input | Yes |
| Others Comfort & Convenience |
|---|
| Adjustable Steering Column | Yes |
| Height Adjustable Driving Seat | Yes |
| Electric Adjustable Seats | Yes |
| Smoke Headlamps | Yes |
| Electric Folding Rear View Mirror | Yes |
| Parking Sensors | Yes |
| Bottle Holder | Yes |
| Voice Control | Yes |