| Basic Info |
|---|
| Model Number | Mahindra BE 6 Pack One |
| Made In | India |
| Warranty | Lifetime warranty (First registered owner Private Registration) Ownership change 10 years or 200,000 (whichever is earlier from the first delivery date) Km |
| Available Colors | Firestorm Orange Desert Myst Desert Myst Satin Everest White Everest White Satin Tango Red Deep Forest Stealth Black Satin Black |
| Body Type | SUV |
| Engine |
|---|
| Engine Type | Single Permanent Magnet Synchronous Motor (Mounted at Rear Axle) |
| Engine Power | 228 bhp |
| Torque | 380 Nm |
| Fuel Type | Electric |
| Charger | Battery Capacity: 59 <br> Driving Range: 557 km |
| Performance |
|---|
| Maximum Speed | 202 km/h |
| Acceleration Time (0-100 kmph) | 6.7 seconds |
| Transmission |
|---|
| Transmission Type | Automatic |
| Drive Type | Rear Wheel Drive |
| Gear Box | single speed |
| Steering |
|---|
| Steering Type | Electronic Power |
| Steering Gear Type | Rack and pinion |
| Minimum Turning Radius | 5 metres |
| Suspensions |
|---|
| Front Suspension | McPherson Strut i link Independent Suspension & Stabilizer bar |
| Back Suspension | Multi link (5 link) Independent Suspension & Stabilizer bar |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Length | 4371 mm |
| Width | 1907 mm |
| Height | 1627 mm |
| Boot Space | 455 litres |
| Wheel Base | 2775 mm |
| Ground Clearance | 207 mm |
| Kerb Weight | 2070 kg |
| Tyres |
|---|
| Tyre Size | 245 / 60 R18 |
| Wheel Size | 18 inch |
| Brake System |
|---|
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Fuel |
|---|
| Mileage in City | 420 km |
| Mileage on Highway | 557 km |
| Fuel Type | Electric |
| Capacities |
|---|
| Seating Capacity | 5 Seats |
| No. of Doors | 5 Doors |
| Features |
|---|
| Air Conditioner | Yes |
| Heater | Yes |
| AntiLock Braking System | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Power Windows | Yes |
| Leather Seats | Yes |
| Safety |
|---|
| Anti-Lock Braking | Yes |
| Brake Assist | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Power Door Locks | Yes |
| Night Rear View Mirror | Yes |
| Rear Seat Belts | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Adjustable Seats | Yes |
| Keyless Entry | Yes |
| Engine Immobilizer | Yes |
| Centrally Mounted Fuel Tank | Yes |
| Engine Check Warning | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Anti-Theft Device | Yes |
| Entertainment |
|---|
| Touch Screen | Yes |
| Audio System Remote Control | Yes |
| Speakers Front & back | Yes |
| Bluetooth Connectivity | Yes |
| USB & Auxiliary Input | Yes |
| Others Comfort & Convenience |
|---|
| Adjustable Steering Column | Yes |
| Height Adjustable Driving Seat | Yes |
| Electric Adjustable Seats | Yes |
| Digital Clock | Yes |
| Smoke Headlamps | Yes |
| Automatic Climate Control | Yes |
| Low Fuel Warning Light | Yes |
| Rear Reading Lamp | Yes |
| Parking Sensors | Yes |
| Bottle Holder | Yes |